Státní smutek v Česku potrvá tři dny. Nejpozději ve středu budou na veřejných budovách vyvěšeny vlajky na půl žerdi, v pátek pak mají lidé na doporučení vlády uctít památku Václava Havla minutou ticha.

Omezena by měla být i produkce, která by mohla státní smutek zneuctít.

"Vláda doporučuje právnickým a fyzickým osobám, aby zvážily v uvedené dny konání veřejných akcí, které by mohly narušit důstojný průběh státního smutku," přečetl jedno z usnesení premiér Nečas.

"Vláda zároveň navrhla speciální zákon, kterým Václava Havla ocení. Znít bude Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii," uvedl premiér Petr Nečas.

Podobný zákon přijal někdejší československý parlament za takzvané první republiky, týkal se prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po listopadu 1989 byly přijaty i zákony o zásluhách Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika.

Státní smutek

Státní smutek vyhlašují představitelé státu (prezident, vláda), když dojde k velké tragédii, a to na počest uctění památky zemřelých. Nemusí být vyhlášen jen v zemi, jíž se neštěstí týká, ale k uctění památky se připojují i jiné státy.

V den smutku bývají státní vlajky na vládních budovách jako výraz soustrasti a solidarity staženy na půl žerdi.

Vyhlašování oficiálních dnů smutku je v Česku otázkou zvyku, žádný speciální zákon to neupravuje. Zmínka o dnu státního smutku je pouze v zákoně o státních symbolech, který nařizuje stáhnout vlajku na půl žerdi, aniž by se ale dotýkala země.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Státní smutek zažilo Česko například 15. září 2001, tedy krátce po teroristických útocích v NewYorku. Tehdy utichlo na tři minuty po poledni, nehrála některá divadla, v Praze se zastavila MHD, televize nevysílaly komediální programy.

Naposledy se v České republice státní smutek držel v dubnu minulého roku v souvislosti s pádem polského vládního letadla a tragickou smrtí polského prezidenta, jeho manželky a řady vysokých státních představitelů.

Na počest Václava Havla vyhlásilo státní smutek i Slovensko. Bude v pátek.

Pohřeb v chrámu sv. Víta

Státní pohřeb exprezidenta Václava Havla bude v pátek v poledne v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Dohodli se na tom Havlova manželka Dagmar a prezident Václav Klaus.

"Dopoledne bude rakev převezena do katedrály sv. Víta a ve 12 hodin začne zádušní mše, rekviem," uvedl pražský arcibiskup Dominik Duka.

Již ve středu by se podle neoficiálních informací ČTK mohl konat smuteční průvod. Během něj má být převezena rakev s ostatky z centra Pražská křižovatka, kam se od pondělního poledne chodí poklonit bývalému prezidentovi stovky lidí, na Pražský hrad.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist