Velmi silný vítr a sněžení komplikuje situaci v Česku. Předpovědi meteorologů, kteří vydali kvůli větrnému počasí výstrahu pro všechny kraje s výjimkou jižní Moravy, se tak začala naplňovat.

Vítr začal sílit v pátek v dopoledních hodinách, přidal se déšť a od vyšších poloh i sníh. Podle ČHMÚ dosahoval kolem 17:00 vítr v nížinách rychlosti kolem 72 kilometrů v hodině a na hřebenech hor 126 km/hod, což je už síla orkánu. Na Lysé hoře v Jeseníkách byl zaznamenán maximální náraz 134,6 km/hod, na Šeráku dokonce 148 kilometrů za hodinu.

Poryv větru utrhl v pátek odpoledne kus střechy na budově českobudějovické teplárny. Na místě zasahovali hasiči, řekla jejich mluvčí Vendula Matějů. Dodala, že nemá zprávy o tom, že by byl někdo zraněný.

Vítr prý utrhl asi stometrový kus střechy.

Uzavřená silnice ve východních Čechách

Hasiči v Pardubickém a Královéhradeckém kraji museli kvůli silnému větru v pátek večer a v noci na sobotu mnohokrát vyjíždět, aby odstranili stromy a větve spadlé na vozovku. Nejčastěji zasahovali na Trutnovsku, Náchodsku, Otlickoústecku a Svitavsku. Kvůli spadlým stromům je od pátku uzavřena silnice I/14 mezi Dolní a Horní Radechovou na Náchodsku.

"Dopoledne by tam měli nastoupit hasiči a s naší pomocí komunikaci zprůjezdnit. V noci do toho nechtěli jít kvůli silnému větru," řekl dispečer Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje Zdeněk Sťavík. Řidiči zatím musejí místo objíždět po vedlejší silnici.

Hasiči museli také několikrát rozřezávat a odklízet kmeny v okolí Přelouče na Pardubicku a Hlinska na Chrudimsku.

Silný vítr, který v pátek v nárazech dosahoval až síly orkán, když například na Labské boudě meteorologové naměřili rychlost přes 127 kilometrů v hodině, zastavil provoz na horním úseku lanovky na Sněžku. Není pravděpodobné, že by se v sobotu obnovil, řekla pracovnice lanové dráhy. "Fouká vítr 20 až 25 metrů za vteřinu a my jezdíme jen do 15 metrů," uvedla.

Silný vítr na Moravě

Uvolněné plechy, ale i spadlé stromy má na svědomí silný vítr, který v pátek odpoledne zasáhl Olomoucký kraj. Hasiči evidují v souvislosti s větrem, který na horách dosáhl až síly orkánu, desítku výjezdů. Nikdo nebyl zraněn, řekl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák. Horští záchranáři nedoporučují lidem kvůli počasí hřebenové túry.

"Ve většině případů se jednalo o spadené stromy nebo větší větve stromů na komunikace. V jednom případě pád stromu poškodil zaparkované vozidlo. V několika dalších případech vyjely jednotky také k zabezpečení uvolněných plechů na střechách různých objektů," uvedl mluvčí hasičů.

Vítr v Moravskoslezském kraji od poledne láme stromy. Hasiči už kvůli poryvům evidují osm desítek výjezdů. Všechny případy se obešly bez zranění. Uvedl to mluvčí hasičů Petr Kůdela.

"Celkem jsme už zaznamenali 74 výjezdů. Ke 14:40 jsme zasahovali nejčastěji na Opavsku, kde jsme vyjížděli dvaadvacetkrát. O dva výjezdy méně byly potřeba na Frýdku-Místku. V Ostravě jsme byli potřeba čtrnáctkrát, devětkrát na Novojičínsku. Šest výjezdů pak evidujeme na Karvinsku a čtyři na Bruntálsku," řekl.

Dopravní kalamita

Silnice ucpané nehybnými kamiony, stojící vlaky i přerušení provozu lanovky na Sněžku má v Česku na svědomí silný vítr a sněžení.

Průjezdnost na silnicích ztěžují zejména kamiony, které v některých úsecích zůstaly stát. Na severu Čech během začaly problémy v pátek dopoledne, kolona kamionů vázla na sněhu zejména v prudkém kopci Šebr na silnici z České Lípy do Rumburku a potíže měly vozy i v České Kamenici. Podobně tomu bylo na Chomutovsku v horském úseku přes Horu Svatého Šebestiána. Sněhu i problémů na silnicích ale přibývá už i v nížinách. V Teplicích zapadávají v břečce trolejbusy, uzavřeny byly i příhraniční tunely na dálnici D8.

Poblíž Boče na Karlovarsku, na trase mezi Chomutovem a Ostrovem, zatarasil kamion část silnice a na kluzké silnici uvázl i sypač silničářů. Kamiony zůstaly stát rovněž v táhlém sjezdu k Boči.

Na trati mezi Frýdlantem a Raspenavou v pátek kolem 14:00 narazil osobní vlak do spadlého stromu. Nikdo nebyl zraněn, doprava ale byla zastavena. Popadané větve a stromy shozené větrnou smrští zastavily provoz i na železniční trati mezi Chebem a Planou u Mariánských Lázní v Karlovarském kraji.

Vlaky přestaly jezdit asi na osmi tratích, postupně se však dařilo překážky odstraňovat. Kolem 18:30 byly neprůjezdné už jen tratě z Hanušovic do Starého Města pod Sněžníkem v Olomouckém kraji a na severu Moravy z Českého Těšína do Hnojníku, řekla mluvčí drah Kateřina Šubová.

Sníh skoro všude

"V sobotu se na většině území vyskytnou sněhové přeháňky. Při silném větru se budou v polohách přibližně nad 600 metrů tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. Během víkendu může na horách napadnout ojediněle až 40 centimetrů nového sněhu," říká zpráva.

V sobotu večer a v noci na neděli se podle meteorologů také může ojediněle vytvořit náledí.