V České republice žilo v březnu 2011 více lidí než před deseti lety. Vzrostl počet cizinců, vysokoškoláků a těch, kteří se hlásí k romské národnosti. Přibývá také lidí, kteří žijí takzvaně singles.
To jsou jen střípky z rozsáhlého průzkumu dat, který mají k dispozici statistikové díky březnovému sčítání lidu. Ty základní představili ve čtvrtek veřejnosti.
Kromě pozitivních zpráv z nich vyplývá, že v Česku přibylo také negramotných lidí - tedy těch, co neumí číst, psát, počítat nebo nechápou přečtený text. Výrazně ubylo také těch, kteří se veřejně hlásí k nějaké národnosti nebo náboženství.
"Mezinárodní srovnání, zda je ČR oproti zemím ateističtější, neexistuje, protože otázka na vztah k náboženství není ve všech zemích povinná. Lze však jistě prohlásit, že v ČR je mnohem více obyvatel, kteří se nehlásí k žádnému náboženství, než je tomu v sousedních zemích," poznamenal v rozhovoru se čtenáři IHNED.cz místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.
Letos podle něj na tuto otázku ve sčítání neodpovědělo asi 45 % lidí a dalších 35 % uvedlo, že jsou bez náboženské víry. "Avšak i v rámci ČR existují značné regionální rozdíly. Například za věřící se prohlásilo nejvíce lidí ve Zlínském kraji (29 %) a v Jihomoravském kraji a v Kraji Vysočina přes 20 %,"dodal.Z dostupných údajů lze podle Drápala rovněž vyvodit, že Moravané jsou většími patrioty než Češi. ""Počet lidí, kteří se přihlásili k české národnosti, se letos výrazně snížil, zatímco počet lidí, kteří se hlásí k moravské národnosti se zvýšil téměř o polovinu. Zvýšil se i počet lidí, kteří se hlásí ke slezské národnosti," poznamenal v on-line rozhovoru se čtenáři IHNED.cz.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.