Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se v neděli odpoledne krátce setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou.

Schwarzenberg sdělil, že šlo "jako vždy o inspirativní rozhovor" a "přátelské setkání". Bez dalších podrobností zdůraznil, že šlo o soukromou schůzku.

Ministr je zřejmě jediným aktivním českým vrcholným politikem, který se s dalajlamou setkal při příležitosti jeho nynější návštěvy v Česku.

Schůzka se odehrála v jednom z hotelů na Senovážném náměstí v centru Prahy, kam tibetský duchovní vůdce dorazil i s doprovodem a policejní eskortou zhruba v 16:00. Na místo přijel poté, co v pražském Kongresovém centru veřejnosti přednášel o hledání štěstí v nejistém světě. Schwarzenberg do hotelu dorazil krátce před ním a odjel před 17:00.

Čínská kritika

Dalajlamův pobyt vždy kriticky sleduje čínské velvyslanectví v Praze, které tvrdí, že na svých cestách propaguje odštěpení Tibetu od Číny. Nejlidnatější země světa má Tibet 60 let pod svojí správou. Peking kvůli tomu kritizují ochránci lidských práv, kteří čínskou vládu obviňují z okupace a utiskování Tibeťanů.

Dalajlamu pozval do Česka bývalý prezident Václav Havel, třídenní návštěvu organizuje Nadace Forum 2000.

Tibetský duchovní vůdce do ČR přicestoval po dvou letech v sobotu, přesně na Den lidských práv. Krátce na to se setkal s Havlem.

Lidé milují, politici se bojí

Český exprezident svému dlouholetému příteli mimo jiné poděkoval, že přijel do země, kde jej lidé milují, ale politici se ho trochu obávají. Ředitel Nadace Forum 2000 Oldřich Černý vysvětlil jeho slova úvahou o mocenském posilování Číny v letech od poslední dalajlamovy návštěvy v ČR. "Mocně mocensky posílila a to se samozřejmě projevuje i do těchto vztahů," uvedl v sobotu Černý.

Dalajlamu na odpolední přednášce veřejnosti přivítal zcela zaplněný sál potleskem vestoje. Někteří z jeho příznivců mávali tibetskými vlaječkami. Duchovní vůdce přítomným sdělil, že je velmi šťastný, že se vrátil do ČR.

Hovořil o setkání s Havlem a vyzval k zodpovědnému využívání svobody. Informoval také o svém letním rozhodnutí vzdát se politické a administrativní moci. Své pravomoci předal demokraticky zvoleným zástupcům tibetského exilu. Dalajlamové už nebudou politickými vůdci Tibetu, řekl. S úsměvem dodal, že hlavní výhodou je, že si nyní může říkat, co chce.

Související