Šestnáctiletá Angličanka Amelia Hemplemanová-Adamsová se v pátek stala nejmladším člověkem, který na lyžích dosáhl jižního pólu. Na ledovém kontinentu strávila 17 dní a urazila 160 kilometrů. Na cestě ji doprovázel její otec David.

Dobrodruh David Hempleman-Adams je v Antarktidě jako doma. Je totiž prvním Britem, kterým na pól dorazil úplně sám. Přesto připouští, že expedice, na kterou vzal svoji dceru, pro něj byla neobvykle náročná.

"Pokud s sebou vezmete své nejmladší dítě a musíte na něj dávat pozor, je to samozřejmě obtížnější, než když se na cestu vydáte sám. Musel jsem se postarat o to, aby Amelii po návratu z pólu nechyběly žádné prsty na nohou ani na rukou. Měli jsme ale neuvěřitelně dobré počasí, myslím, že nad námi stál sám polární badatel Shackleton. A Amelia si vedla ohromně," vypráví David Hempleman-Adams.

Cesta k pólu začala pro dvojici dobrodruhů 20. listopadu příletem do chilského Punta Arenas. Na ledový kontinent se Amelia s otcem vypravila letadlem o dva dny později. Po čtyřdenní aklimatizaci vyrazili na lyžích k pólu. V pátek, poslední den cesty, urazili v tvrdých antarktických podmínkách 22 kilometrů.

 

Největším problémem, se kterým se Amelia během expedice potýkala, byly mrazivé teploty, nudná sušená strava a "tátovo chrápání". Jak sdělila redakci listu The Daily Telegraph satelitním telefonem z cíle své cesty, spánek jí komplikoval i polární den trvající celých čtyřiadvacet hodin.

Chyběly jí sušenky i učebnice

Šestnáctiletá středoškolačka na pólu nejvíce postrádala své přátele, pohodlnou postel, teplou sprchu a oblíbené čokoládové sušenky.

Radost z úspěšné expedice jí nyní kazí jen pomyšlení na to, že vánoční prázdniny stráví nad úkoly. "Měla jsem dobrou vůli, chtěla jsem si s sebou učebnice vzít. Ale táta to nedovolil, překročili bychom přípustnou váhu nákladu," vysvětlila Amelia novinářům.

U jižního pólu je letos živo, směřuje tam kolem 500 lidí. Většina z nich cestuje ve skupinách a doufá, že na místo dorazí do příštího úterý, kdy se tam bude konat oslava 100. výročí dobytí pólu expedicí Nora Roalda Amundsena.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist