Senát podle očekávání schválil rozdělení odvodů z hazardu mezi stát a obce, kterým má zůstat poplatek z hracích automatů. Obce by tak podle odhadu ministerstva financí měly získat až kolem 5,9 miliardy korun, stát kolem 2,3 miliardy Kč.

Zdanění hazardu, které je součástí vládní daňové reformy, nyní znovu posoudí sněmovna.

"Doufám, že nyní jsme ve shodě všichni a zákon projde i přes poslance," věří předseda Svazu měst a obcí ČR a kladenský primátor Dan Jiránek.

Senátní podoba zdanění hazardu počítá s tím, že loterijní firmy budou muset odvádět 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami. Odvod z automatů ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) odhadl na zhruba 6,7 miliardy korun, zhruba miliardu korun má představovat odvod z číselných loterií a asi třičtvrtě miliardy z ostatních loterií.

Obce by dostávaly čtyři pětiny odvodu z výherních automatů a 30 procent odvodů z ostatních typů hazardu, jako jsou například loterie, kursové sázky a sázkové hry v kasinu. Zbytek by měl být příjmem státu, přičemž směřovat by měl hlavně na sport, kulturu a ve prospěch zdravotně postižených. Zákonem to ale určeno není.

Kladno zakázalo světelnou reklamu

"Obce rozdělují peníze daleko transparentněji. Jakmile překročí částka 20 tisíc korun, musí ji schválit zastupitelstvo. Občané se tak sami mohou přesvědčit, kam peníze z hazardu jdou," říká Jiránek.

Podle něj obce možná na změně loterijního zákona vydělají první rok, částky však nebudou výrazné. Většina měst a obcí chce totiž klasický automatový hazard stejně omezit. Z Kladna musí například do konce letošního roku zmizet všechny světelné reklamy na výherní automaty. Pokud se tak nestane, omezí výskyt heren v oblasti vyhláškou.

Senátní verze počítá také s tím, že obce by dostávaly za hrací automat poplatek 55 korun denně, tedy 20.075 korun ročně. Má nahradit sněmovnou schválené znění, které s tímto poplatkem nepočítá, což obce nesly nelibě. Sněmovna původně schválila rozdělení odvodu z loterií rovným dílem mezi sport, obce a veřejně prospěšné účely.

Kalousek k rozhodnutí sněmovny poznamenal, že v podstatě dala loterijním společnostem pro příští rok daňové prázdniny, neboť mimo jiné nepočítá se zálohami na daň.

"Vedle toho, že to je věcně zcela nesprávné, tak je to legislativně tak totálně zprasený, tak dokonale, ale dokonale zprasený, že je to nespravovatelné," prohlásil ministr.

Senátor ČSSD Vladimír Dryml pak označil Kalouska za "starého lišáka", neboť ze senátní verze bude politicky těžit TOP 09.