Společné podnikání s přítelem Pavlem Hráchem, který byl odsouzen za podplácení manažerky někdejší České konsolidační agentury, je sice poslední - ale ne jediným - kritizovaným rozhodnutím ministra Jiřího Bessera (TOP 09 - STAN) ze stran svých spolustraníků.
Už v minulosti musel vysvětlovat, proč dovolil demolici domu na rohu pražského Václavského náměstí a Opletalovy ulice nebo sloučení Státní opery a Národního divadla. Rozporuplné reakce vyvolalo i odvolání šéfa Národního filmového archivu Vladimíra Opěly.
Naopak oceňováno je jeho vyjednání o majetkovém vyrovnání státu s církvemi.
1. Letos v lednu Besser odvolal dlouholetého ředitele památkové inspekce Jiřího Varhaníka. Nelíbila se mu dosavadní práce inspekce, která je kontrolním orgánem ministerstva kultury, a nedostatečná spolupráce s ostatními pracovišti ministerstva i s krajskými a městskými úřady památkové péče.
Inspekce podle ministra v posledních letech jen sporadicky informovala o závěrech, které získala při provádění dozoru a komplikovala tak práci dalším úřadům.
2. Začátkem března ministr kultury odvolal pověřeného ředitele Státní opery Praha (SOP) Dolanského a vedením pověřil ředitele Národního divadla (ND) Ondřeje Černého. Stalo se tak v souvislosti s chystaným spojením operního domu s ND, se kterým Dolanský nesouhlasil.
S koncem samostatnosti SOP nesouhlasí část odborné veřejnosti a proti plánu protestovali i zaměstnanci, Besser nicméně spojení oficiálně oznámil začátkem června. Obě instituce mají být sloučeny od začátku roku 2012.
3. Pozornost vyvolalo i květnové jmenování nového šéfa Národní galerie, kterým se stal ekonom Vladimír Rösel. Ministrovi jej doporučila odborná komise, části odborníků ale vadí, že Rösel nemá kunsthistorické vzdělání ani dostatek zkušeností v umělecké oblasti. Mezi výrazné Röselovy kritiky patří například jeho předchůdce ve funkci Milan Knížák.
4. Besser ovlivnil i rozhodování o osudu několika historických budov, například v květnu vrátil památkářům k přezkoumání ochranu funkcionalistické budovy Nákladového nádraží Žižkov v Praze.
Ministerstvo kultury část nádraží vyhlásilo kulturní památkou v prosinci 2010, majitel se ale odvolal a jeho odvoláním se zabývala rozkladová komise ministerstva, která doporučila vrátit věc památkářům. Ministr pak doporučení vyhověl.
Jen o několik dní později umožnil demolici domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí v Praze, což vyvolalo silnou vlnu nevole některých odborníků i veřejnosti.
5. Ministerstvo kultury pod Besserovým vedením pokročilo při přípravách majetkového vyrovnání státu s církvemi. Dohoda, kterou bylo letos vyjednávání uzavřeno po letech diskusí a již koncem září schválila vláda, počítá s tím, že stát během třiceti let církvím zaplatí celkem 59 miliard korun, asi 56 procent majetku by jim měl vrátit v naturálních restitucích.
Vyrovnání by mohlo začít od roku 2013. Objevily se ale obavy, že zákon překročí dosavadní restituční hranici 25. února 1948, podle Besserova vyjádření jsou ale takové obavy neopodstatněné.
6. V posledních týdnech pak vzbudilo pozornost odvolání dlouholetého ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opěly. Podle médií jej Besser začátkem listopadu odvolal kvůli Opělovu nesouhlasu s nestandardním postupem při výběru dodavatele pro stavbu nového depozitáře. Besser ale řekl, že důvodem odvolání bylo to, že filmový archiv vyplácel při přípravách stavby neoprávněně miliony korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist