Prezident Václav Klaus ve středu cestoval do Ostravy vlakem soukromého dopravce RegioJet. Zatímco v září podnikl stejnou cestu Pendolinem Českých drah, tentokrát se rozhodl vyzkoušet konkurenční žluté vlaky Radima Jančury.

"Konkurence na železnici je prospěšná," sdělil prezident novinářům před odjezdem.

Na dotaz, proč si vybral RegioJet, odpověděl, že většinu věcí, které ke svému životu potřebuje, získává od soukromníků.

"Já si nekupuji státní rohlík, já si kupuji soukromý rohlík. A v tomto smyslu myslím, že když je tu soukromý dopravce, který trošku prohání nesoukromého dopravce, je to pro nás pro všechny dobře," řekl.

Mezi cestujícími

K vlaku na pražské Hlavní nádraží přišel Klaus s jízdenkou v ruce jen několik minut před odjezdem. Na prvním nástupišti na něj čekali stevardky a zástupci společnosti RegioJet, která patří majiteli Student Agency Radimu Jančurovi.

Prezident a jeho doprovod se potom usadili mezi cestující do jednoho z vozů RegioJetu. Ten má totiž pouze vagony druhé třídy. Přítomnost hlavy státu ve vlaku vyvolala tázavé pohledy některých spolucestujících, běžný provoz linky ale nijak nenarušila.

Cesta RegioJetem do Ostravy trvá zhruba tři hodiny a čtyřicet minut. Prezident ji vyplnil prací. "Mám s sebou plnou tašku práce, pracoval bych, i kdybych jel autem, a to je zase lepší pracovat tady," poznamenal.

Služby soukromého dopravce si Václav Klaus po vystoupení ve stanici Ostrava - hlavní nádraží pochvaloval. "Cesta utekla jako voda. Kdykoliv takto budu cestovat znovu," řekl.

Do Prahy se prezident ve středu vrátí letecky. Jeho mluvčí Radim Ochvat sdělil, že je to kvůli Klausovu nabitému programu v Ostravě a Opavě a následné večeři s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v Praze.

Žlutá konkurence

RegioJet patří do skupiny Student Agency. Na trase Havířov-Ostrava-Olomouc-Praha jezdí od září. Společnost usiluje také o to, aby jezdila na trati Praha-Brno-Břeclav. Českým drahám chce RegioJet konkurovat také poskytovanými službami, nabízí bezplatné bezdrátové připojení k internetu a zdarma denní tisk a nápoje.