Občanští demokraté jsou proti "jánošíkovskému přístupu", jak podle nich navrhuje TOP 09, ale jsou připraveni ke kompromisu. Dnes to prohlásil premiér a stranický předseda Petr Nečas.

Vláda se má předlohou zpracovanou na ministerstvu financí, které vede Miroslav Kalousek z TOP 09, zabývat ve středu. TOP 09 ji také podala do sněmovny jako poslaneckou iniciativu.

"Jsme připraveni najít kvalitní řešení v souladu s koaliční smlouvou," uvedl Nečas.

Nesouhlasí s výtkami, že ODS změnu v rozpočtovém určení daní blokuje; ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podle něj poslal předlohu do připomínkového řízení koncem července, do vládního systému ji vložil až v říjnu.

Současný stav prosadil ve vládě před třemi lety právě Kalousek, dodal Nečas.

"Byl bych velký, velký a naivní optimista, kdybych se domníval, že ve středu dojde k jednoznačné dohodě," řekl k plánovanému jednání o rozpočtovém určení daní Kalousek v pondělí večer. Jde podle něj o předlohu, o které se povede "velmi živá" diskuse.

"Jsme všichni na jedné lodi a naším zájmem musí být dohoda, nikoli vyvolávání napětí," ujišťoval dnes Nečas.

Poté s předsedou klubu ODS Zbyňkem Stanjurou uvedli návrhy ODS na změny v rozpočtovém určení daní a porovnávali je s návrhem TOP 09 a Starostů, který označili za nevýhodný. Návrh koaličního partnera podle nich také neodpovídá tomu, co je uvedeno v koaliční smlouvě.

Například ministerstvo financí připravilo pouze novelu zákona a nikoli zcela nový zákon, v koalici se o návrhu nediskutovalo, ačkoli koaliční smlouva počítala s diskusí o nových parametrech. Nikdo nepředložil ani analýzu nákladů na státní správu.

ODS prosazuje zvýšení peněz z rozpočtového určení daní ze současných 116,8 miliardy korun na 130,7 miliardy korun a přednostně chce přidávat obcím od 500 do 20 000 obyvatel.

Příspěvek pro Brno, Ostravu a Plzeň by měl zůstat na současné úrovní. Praze navrhuje ubrat jako městu a přidat jí peníze jako kraji.

Stanjura již v půlce listopadu uvedl, že se koalice shodla na navýšení výnosu obcím z daně z příjmu fyzických osob o pět miliard. Chce také snížit důležitost parametru rozlohy obce.