Občanští demokraté jsou proti "jánošíkovskému přístupu", jak podle nich navrhuje TOP 09, ale jsou připraveni ke kompromisu. Dnes to prohlásil premiér a stranický předseda Petr Nečas.

Vláda se má předlohou zpracovanou na ministerstvu financí, které vede Miroslav Kalousek z TOP 09, zabývat ve středu. TOP 09 ji také podala do sněmovny jako poslaneckou iniciativu.

"Jsme připraveni najít kvalitní řešení v souladu s koaliční smlouvou," uvedl Nečas.

Nesouhlasí s výtkami, že ODS změnu v rozpočtovém určení daní blokuje; ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) podle něj poslal předlohu do připomínkového řízení koncem července, do vládního systému ji vložil až v říjnu.

Současný stav prosadil ve vládě před třemi lety právě Kalousek, dodal Nečas.

"Byl bych velký, velký a naivní optimista, kdybych se domníval, že ve středu dojde k jednoznačné dohodě," řekl k plánovanému jednání o rozpočtovém určení daní Kalousek v pondělí večer. Jde podle něj o předlohu, o které se povede "velmi živá" diskuse.

"Jsme všichni na jedné lodi a naším zájmem musí být dohoda, nikoli vyvolávání napětí," ujišťoval dnes Nečas.

Poté s předsedou klubu ODS Zbyňkem Stanjurou uvedli návrhy ODS na změny v rozpočtovém určení daní a porovnávali je s návrhem TOP 09 a Starostů, který označili za nevýhodný. Návrh koaličního partnera podle nich také neodpovídá tomu, co je uvedeno v koaliční smlouvě.

Například ministerstvo financí připravilo pouze novelu zákona a nikoli zcela nový zákon, v koalici se o návrhu nediskutovalo, ačkoli koaliční smlouva počítala s diskusí o nových parametrech. Nikdo nepředložil ani analýzu nákladů na státní správu.

ODS prosazuje zvýšení peněz z rozpočtového určení daní ze současných 116,8 miliardy korun na 130,7 miliardy korun a přednostně chce přidávat obcím od 500 do 20 000 obyvatel.

Příspěvek pro Brno, Ostravu a Plzeň by měl zůstat na současné úrovní. Praze navrhuje ubrat jako městu a přidat jí peníze jako kraji.

Stanjura již v půlce listopadu uvedl, že se koalice shodla na navýšení výnosu obcím z daně z příjmu fyzických osob o pět miliard. Chce také snížit důležitost parametru rozlohy obce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist