Pražský městský soud povolil obnovit řízení v případu daňových úniků podnikatelů Tomáše Pitra a Miroslava Provoda.
Odvolací soud je v roce 2006 poslal za daňové delikty z roku 1994 na pět let do vězení, kvůli krácení daní s nimi potrestal i další tři muže. Soud dnes v případě Provoda zrušil celý výrok o vině, u Pitra se to týkalo většiny skutků, za něž byl dříve odsouzen. U obou mužů dnes soud zároveň zrušil celé rozhodnutí o uložených trestech.
Podnikatelé od počátku obvinění odmítali. Pitr je stále ve švýcarské vazbě.
Pokud by rozhodnutí o povolení obnovy řízení nabylo právní moci, mohlo by podle dřívějších informací zkomplikovat jeho vydání do Česka.
Středeční rozhodnutí je nepravomocné, státní zástupce proti němu podal na místě stížnost. O té bude rozhodovat Vrchní soud v Praze.
"Vyšly najevo nové skutečnosti, které jsou takového charakteru, že by mohly přivodit jiný výrok o vině a trestu," odůvodnil dnešní rozhodnutí soudu předseda senátu Tomáš Durdík s tím, že by nové důkazy mohly ovlivnit právní kvalifikaci činu.
Za nové zásadní důkazy soudce označil několik znaleckých posudků. Ty byly zpracovány na základě části účetnictví, která vyšla najevo až po pravomocném rozsudku. "Nejde jen o jiný úhel pohledu na informace z původního řízení, jde opravdu o nové skutečnosti," podotkl Durdík.
Pitrovi soud zrušil kromě pětiletého trestu také souhrnný šestiletý, který mu uložil vrchní soud loni v souvislosti s obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny a na základě kterého žádala ČR o jeho vydání. Pokud by tedy rozhodnutí o povolení obnovy nabylo právní moci, neměl by podnikatel uložen žádný trest, a tudíž by nebyl dán ani základ žádosti ČR k dodání do výkonu trestu, uvedl jeho advokát Jan Křivánek.
Městský soud by pak pravděpodobně rozhodoval o zbytkovém trestu za skutky, které zůstaly v právní moci.
ČR bude muset žádost stáhnout, míní Pitrův právník
"Je otázka, jak vysoký by ten trest byl a také je otázkou vztah k době, jakou Tomáš Pitr ve Švýcarsku již strávil," uvedl Křivánek. "Myslím si, že sama ČR bude muset vzít svou žádost zpět (..), protože nabytím právní moci ta žádost pozbude smyslu," nastínil možný budoucí vývoj.
Obžaloba v procesu vinila Pitra, Provoda, Jiřího Syrovátku, Milana Jungra a Vratislava Romanovského z toho, že vymáhali po finančních úřadech vrácení daní pomocí fiktivních faktur. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát tak připravili asi o 51 milionů korun.
Pitr s Provodem se na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty podle dřívějšího rozhodnutí soudu obohatili o téměř 23,5 milionu korun, Pitr se prý navíc pokusil získat dalších téměř sedm milionů. Pitr vždy tvrdil, že se podvod nestal a že důkazy leží na příslušném finančním úřadě.
Pitr byl jedním z hlavních členů podsvětí. Osudné chyby se dopustil už před 17 lety - čtěte ZDE
Švýcarsko definitivně vydá uprchlého Tomáše Pitra do Česka - čtěte ZDE
Pitr byl zadržen loni v červenci ve švýcarském Svatém Mořici. O jeho vydání do Čech rozhodl na konci září pravomocně tamní nejvyšší federální soud. Pitr však kvůli obavě o život a údajné podjatosti české justice ve Švýcarsku požádal o azyl. Jeho žádost sice již koncem října zamítl švýcarský Federální úřad pro migraci, proti rozhodnutí ale bylo možné se odvolat k soudu.
Pokud by rozhodnutí o obnově řízení nabylo právní moci, neměl by podle dřívějšího vyjádření Pitrova advokáta Jana Křivánka uložen podnikatel žádný trest, a tudíž by nebyl dán ani základ žádosti ČR k dodání do výkonu trestu. Provod si část pětiletého trestu odpykal a loni byl předčasně propuštěn na svobodu za dobré chování.
Soudy v minulosti řešily také další Pitrovu činnost. V souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny dostal loni v dubnu souhrnný šestiletý trest vězení.
Pitrovy kauzy se táhnou přes deset let
Rok 2000 - Podnikatel Tomáš Pitr byl obviněn v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny. Pitr a další obviněný Michal Zouhar podle obžaloby vyvedli akcie obou firem ze společnosti Agrocredit, které tím způsobili škodu přes 700 milionů korun.
13. dubna 2004 - Pitr stanul před pražským městským soudem kvůli obžalobě z daňových úniků. Spolu s podnikatelem Miroslavem Provodem a dalšími třemi muži měl stát připravit o více než 58 milionů korun na neoprávněných odpočtech DPH.
8. listopadu 2004 - Pražský městský soud osvobodil Pitra a většinu obžalovaných v daňové kauze. Odvolací soud však věc vrátil k novému projednání.
29. listopadu 2005 - Městský soud v Praze odsoudil Pitra za daňový delikt k 8,5 roku vězení. Pitr se proti verdiktu odvolal.
23. prosince 2005 - Soud vydal na Pitra zatykač poté, co od civilní rozvědky získal informaci, že se chystá utéct do ciziny. Počátkem ledna soudce přijal Pitrovy záruky, že před stíháním neuprchne, a na kauci 15 milionů korun jej nechal na svobodě.
5. června 2006 - Vrchní soud v Praze Pitrovi uložil za daňové delikty pětiletý trest. Pitr poté žádal o obnovu procesu.
18. října 2006 - Pražský městský soud Pitrovi na jeho žádost odložil nástup k výkonu trestu.
20. prosince 2006 - Městský soud v Praze zamítl žádost o nový proces. Verdikt potvrdil i odvolací a Ústavní soud.
8. června 2007 - Pitr podal k Nejvyššímu soudu dovolání proti pětiletému trestu za daňové delikty. Soud dovolání odmítl.
- Na Pitra, který nenastoupil do vězení, byl vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač. Pitr se začal skrývat.
Listopad 2008 - Centrála Interpolu v Bernu se obrátila na české úřady, aby jí odpověděly, čeho se Pitr dopustil. Vyšlo tak najevo, že se podnikatel nejspíše skrývá ve Švýcarsku.
19. ledna 2009 - Deník Právo napsal, že Pitr občas zajíždí do ČR, policie ale prý nemá možnost ho zadržet. Informace o Pitrových cestách do Česka se objevily i později.
8. ledna 2010 - Pražský městský soud uznal Pitra vinným z porušování povinnosti při správě cizího majetku, jehož se měl dopustit obchody s akciemi firem Setuza a Milo Surovárny. Vzhledem k předchozímu verdiktu ohledně daňových deliktů soudce Pitrovi vyměřil souhrnný šestiletý trest vězení.
21. dubna 2010 - Odvolací soud Pitrovi potvrdil souhrnný šestiletý trest. Pitr poté podal dovolání k Nejvyššímu soudu.
9. června 2010 - Nejvyšší soud nařídil na základě stížnosti ministryně Daniely Kovářové znovu projednat návrh na obnovu řízení v daňové kauze.
27. července 2010 - Pitr byl zadržen švýcarskou policií v rekreačním středisku Svatý Mořic. Okamžité vydání do vlasti odmítl, a byl proto umístěn do vydávací vazby.
6. srpna 2010 - České ministerstvo spravedlnosti odeslalo do Švýcarska žádost o vydání Pitra k výkonu trestu do ČR.
9. srpna 2010 - Pitr podal stížnost proti vydávací vazbě, ve které byl držen. Stížnost byla koncem srpna zamítnuta, načež Pitr rozhodnutí neúspěšně napadl u nejvyššího švýcarského soudu.
17. prosince 2010 - Švýcarské ministerstvo spravedlnosti povolilo Pitrovo vydání do Česka. Pitr se proti tomu odvolal.
Únor 2011 - Nejvyšší soud odmítl dovolání proti trestu, který Pitr dostal za obchody s akciemi. Soud zjistil dílčí chyby a nesrovnalosti, ale nepovažoval je za důvod k zásahu.
1. září 2011 - Trestní soud v Bellinzoně zamítl Pitrovo odvolání proti vydání. Soud rovněž neuznal námitku, že by žádost o vydání do ČR mohla mít politické pozadí. Pitr se odvolal.
29. září 2011 - Švýcarský nejvyšší soud zamítl Pitrovo odvolání proti vydání.
27. října 2011 - Švýcarský Federální úřad pro migraci zamítl Pitrovu žádost o azyl.
30. listopadu 2011 - Pražský městský soud totiž vyhověl žádosti o obnovu procesu v kauze daňových deliktů, kterou podali Pitr a Provod.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist