Když v jahodové marmeládě nejsou jahody a kečup je bez rajčat, je to problém. Hašek souhlasí s tím, že Češi jedí kvůli nabídce supermarketů méně kvalitní potraviny než Němci a Rakušané. "Jestli máte důkazy, že orgány, které mají jednat, nejednají, tak mi to řekněte," vyzval Haška a moderátora diskuse Bendl.

Hašek se obává, že brzy bude ještě hůř. "Vláda zvýšila DPH, řetězce tak zatlačí na ceny, aby prodaly, a kvalita potravin se ještě zhorší," uvedl Hašek. To Bendl odmítá. "Nemám informace, že by se obchodní řetězce domlouvaly na cenách," řekl ministr zemědělství.

Hospodářské noviny v minulém týdnu informovaly, že kvalita potravin na českém trhu je skutečně horší v porovnání s zahraničím. Střed Evropy je rozdělen na dvě části podobně jako za dob studené války. Dělicí čára mezi nimi vede po skoro stejné linii, tentokrát však nejde o politiku, ale o kvalitu potravin. V zemích bývalého socialistického bloku je mnohem nižší. Test HN ukázal, že na někdejším "Východě" jsou uzeniny, kečupy nebo třeba marmelády nastavovány lacinými náhražkami, které v obdobných potravinách v Rakousku či Německu nenajdete.

Srovnání cen potravin

Ceny jsou přitom v obou polovinách střední Evropy stejné, někdy je dokonce kvalitnější "západní" zboží lacinější.

Srovnání cen potravin