Bohdan Pomahač se svým týmem se v americkém Bostonu proslavil především transplantacemi obličejů, letos ale také provedli již dvě transplantace obou rukou.

"Přijel jsem na sympozium, kam jsem byl pozván panem docentem (Janem) Měšťákem, budu přednášet o našich zkušenostech s transplantací obličeje," řekl Pomahač. V Česku bude týden.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Bohdan Pomahač se narodil v Ostravě a vystudoval na lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Do bostonské nemocnice, která patří řadu let mezi deset nejlepších nemocnic v USA, přišel na chirurgickou praxi v roce 1996.

Ameriku již považuje za svůj domov, stále se ale cítí být Čechem. Že by ale v Česku prováděl podobné operace, nepředpokládá. "Možné to určitě je, ale nevím, jestli to je pravděpodobné," řekl. Jeho plány do budoucna jsou v současné době spjaté s klinikou v Bostonu a s rozvojem tamního programu, ve kterém začali s transplantací rukou. "Díváme se i na jiné části lidského těla, které jsou v podstatě konvenčními rekonstrukcemi nenahraditelné," dodal.

Pomohli ženě, kterou napadl šimpanz

Pomahačův tým už letos provedl druhou transplantaci obou rukou. V květnu lékaři transplantovali paže Američance, kterou znetvořil šimpanz. Ženě lékaři rovněž dali nový obličej. Paže ale později museli znovu odejmout, protože je tělo pacientky nepřijalo. V říjnu pak vrátili obě ruce pětašedesátiletému Američanovi, který před devíti lety kvůli krevní infekci přišel o všechny končetiny.

Za nejnáročnější ale Pomahač považuje první dvě operace. "Každá byla náročná úplně jiným způsobem. Ta první proto, že byla první, ta druhá, protože jsme měli nevídané problémy logistické," poznamenal.
I přes svoji známost se Pomahač za celebritu nepovažuje, zájem veřejnosti považuje za čest. "Je to možná jednou v životě, kdy se něco takového může stát. Třeba to tak rychle, jak to přišlo, odpadne. Takže si to užívám," řekl s úsměvem.

Účast Pomahače na sobotním sympoziu si váží další český významný plastický chirurg Jan Měšťák, který za pozváním stojí. "Jsme poctěni, že někdo z nás je tak významný a tak se prosadil v zahraničí, ono to není snadné, ve Spojených státech obzvlášť," řekl. Od Pomahače očekává, že české kolegy seznámí s operacemi, které se v Česku nedělají.

Měšťák řekl, že některé fakultní nemocnice již uvažují, že by se podobnými operacemi také zabývaly. Zdůraznil ale, že zázemí, které má Pomahač v Bostonu, je s českým nesrovnatelné. "Šikovné plastiky ale na to máme," dodal Měšťák. Samotná operace je podle něj pouze malá část z dlouhé procedury, na které se podílí více pracovišť.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist