Ministerstvo zemědělství ve zprávě o transformaci Pozemkového fondu kritizuje plýtvání veřejnými prostředky i nepřipravenost vedení fondu na jeho klíčovou proměnu. Uvedl to v sobotu server Aktuálně.cz. Pozemkový fond má ze zákona koncem roku 2012 skončit a sloučit se s pozemkovými úřady.

Do té doby měl jeho šéf Radim Zika (ODS) úřad zeštíhlit, a to včetně agendy. Podle původních plánů měl během svého angažmá vydat restituentům pozemky, aby státu zůstaly jen ty strategicky důležité, nebo ty, jenž stát blokuje pro vyrovnání s církvemi.

Ve zprávě ministerstvo píše, že řediteli se úkol připravit fond na sloučení nedaří plnit a vypořádat restituční nároky při současném tempu nestíhá. Navíc fond vypisuje veřejné zakázky, které mají delší dobu plnění než je jeho plánovaná existence, tedy sahají až za rok 2012.

Ministerstvo ve zprávě dále hodnotí negativně dva tendry: první na zakázku za 140 milionů, ve které si fond kupuje právní služby na čtyři roky, a pak soutěž na stavební práce v hodnotě půl miliardy, které mají skončit dva roky po ukončení činnosti fondu. Podle mluvčího fondu Ivo Vysoudila je uzavření smluv nyní pozastaveno. Jejich oprávněnost hájí s tím, že jejich cílem byla úspora. Více zprávu ministerstva zemědělství odmítl komentovat s ohledem na probíhající připomínkové řízení.

Zika se dostal do čela Pozemkového fondu po krajských volbách v roce 2008, ve kterých neuspěl jako kandidát občanských demokratů v Libereckém kraji na hejtmana, připomíná Aktuálně.cz.

 

Související