Policie pátrá po děkanovi právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Květoslavu Růžičkovi. Nezvěstný je od pátečního rána, kdy odešel ze svého bydliště v Praze 5. Růžička stojí v čele fakulty, kterou před časem zasáhla aféra s rychlostudenty.

Ministerstvo jí před dvěma týdny odebralo akreditaci doktorského studijního programu. Růžičkovo jméno se objevilo také v souvislosti s kauzou Diag Human, kde figuroval jako jeden z rozhodců.

Pětašedesátiletý Růžička je podle policie 175 až 180 centimetrů vysoký. Má pleš, po stranách prošedivělé vlasy, má výrazné tmavé obočí. Oblečený byl do sportovní červenobílé bundy, tmavě modrého svetru s šedým vzorem, bílé košile, černých látkových kalhot a na hlavě měl kulich červenomodrobílé barvy.

"Není vyloučeno, že odjel z hlavního města a pohybuje se po celé České republice buď pěšky, nebo prostřednictvím hromadné dopravy," uvedla policie. Informace o pohřešovaném mohou svědci předat na lince 158 nebo kterékoliv policejní služebně.

Právnická fakulta podala na konci října ministerstvu školství žádost o prodloužení akreditace magisterského a bakalářského oboru po červnu 2012.

Fakulta potřebuje schválit tento existenční dokument co nejdříve, nejpozději počátkem příštího roku, aby mohla vyhlásit přijímací řízení na nový akademický rok 2012/13.

Další osud fakulty, kterou stále doprovázejí dozvuky předloňské aféry, kdy se potýkala s podivným přijímáním studentů, opsanými pracemi a nestandardně rychlým studiem, je nyní v rukou akreditační komise, jež bude o reakreditaci magisterského i bakalářského oboru rozhodovat koncem listopadu nebo ledna.

Diag Human

Růžičkovo jméno se objevilo také v souvislosti s případem firmy Diag Human, která s Českem vede spor kvůli obchodu s krevní plazmou. Rozhodci v roce 2008 společnosti přiznali náhradu škody ve výši 8,9 miliardy korun. S úroky nyní činí požadovaná částka přes deset miliard. Podle firmy spor skončil a peníze jí patří.

V Rakousku proto dala společnost podnět k zabavení tří uměleckých děl. Vídeňský soud ji v květnu vyhověl a díla předběžně zabavil. Česku se exekuci podařilo zvrátit, firma se proti tomu však odvolala. Rakouský odvolací soud ale návrh Diag Human zamítl.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) i ministerstvo zdravotnictví přitom tvrdí, že rakouský soud původně uznal nárok firmy na odškodnění na základě podvrženého dokumentu, který jako jeden z důkazů předložili právní zástupci Diagu.

Nepřímo se v něm tvrdí, že arbitráž mezi firmou a ČR už skončila, a to v neprospěch státu. Pod dokumentem je podepsán právě Růžička, jeden z rozhodců, kteří vydali v srpnu 2008 nález, podle něhož měla ČR firmu odškodnit.

Policie prý Růžičku vyslechla. Ten už letos v červnu Právu tvrdil, že neví, z čeho rakouský soud vycházel. "Nemám s tím nic společného, nic jsem na vídeňský soud neposílal, nepamatuji se, že bych dával někdy nějaké stanovisko nebo rozhodnutí," řekl tehdy.