Česká lékařská komora (ČLK) se v poslední době dozvěděla asi o 30 případech mladých lékařů, kteří pracovali v "otrockých podmínkách".

Na brněnském sjezdu ČLK to v sobotu řekl její šéf Milan Kubek. Mladí lékaři jsou podle něj v tuzemských zdravotnických zařízeních i přes oficiální menší úvazky někdy nuceni pracovat za nízké ohodnocení delší dobu. Někteří se prý potom při kontrolách bojí ozvat a tvrdé podmínky zapřou. Pak je ale těžké jim pomoci, dodal Kubek.

Úřady práce z podnětu občanského sdružení Mladí lékaři provedly kontroly pracovní doby. Zjišťovaly, zda nemocnice dodržují pracovní dobu podle smlouvy.

Uvedené občanské sdružení kritizovalo to, že lékaři v přípravě na atestaci mají úvazek 0,2 a podle toho i peníze, v nemocnici ale musí být celou pracovní dobu. Ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které úřady práce spadají, dosud výsledky kontrol nezveřejnilo.

Kubek  ale v sobotu hovořil o tom, že podmínky, do kterých se někteří absolventi lékařských fakult mohou dostat, jsou "otrocké". ČLK podle něj s ministerstvem práce a sociálních věcí spolupracuje.

Některé pražské nemocnice zřejmě i kvůli těmto stížnostem pro sledování docházky zaměstnanců zavedou v příštím roce "píchačky".

Podle Kubka řešení často blokují sami mladí lékaři. "Při kontrolách to zapřou. Pak jim není pomoci," uvedl. Do těžké situace se mohou dostat kvůli tomu, že po dokončení školy a při získávání praxe potřebují v nemocnicích byť i minimální úvazky a nízké platy.

Mohou se tak ocitnout v pozici, kdy jsou nuceni sloužit mnohem delší pracovní dobu, než za jakou jsou placeni a než kterou povoluje zákon.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist