Archeologický výzkum v klášteře ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku potvrdil přesné místo, kde se nachází hrobka Rožmberků a že je v ní kromě Petra Voka pohřbeno i dalších 38 členů tohoto rodu.

Hrobka byla podle vědců původně výrazně větší, než vykazují současné zachovalé prostory. Původní dno hrobky nyní zakrývá zemina a také ostatky z rozhrnutých hrobů předků Petra Voka.

"Potvrdily se nám tak písemné dokumenty, v nichž stálo, že na jednom místě bylo pochováno na čtyři desítky Rožmberků," řekl Jiří Šindelář z občanského sdružení Naše historie.

Nyní má hrobka rozměry 5,3 metru na délku, 2,4 metru na šířku a zhruba 1,4 metru na výšku. Vědci průzkum provedli začátkem listopadu. Do té doby nebylo jisté, zda se ostatky téměř čtyř desítek Rožmberků nacházejí v místě, kde je pochován i Petr Vok.

"Nyní o tom nemůže být pochyb," uvedl Šindelář. Podle něj šlo o běžný postup. Když se hrobka pomalu plnila těly pochovaných, ostatky byly rozhrnuty, aby vzniklo místo pro další členy rodu.

Vokova cínová rakev je stále ve velmi zachovalém stavu. O jejím stavu odborníci vědí už od výzkumu z roku 2009. Kromě ní se v hrobce nachází ještě jeden podobný sarkofág. Archeologové neví přesně, kdo ve druhé cínové rakvi leží. Pravděpodobně by mohlo jít o manželku Viléma z Rožmberka Žofii Braniborskou.

Na rakvi ležel prsten Vokovy ženy

Petr Vok byl posledním Rožmberkem a zemřel 5. listopadu 1611. Archeologové na víku jeho cínové rakve při nynějším výzkumu objevili také dámský zlatý prsten. Podle Šindeláře zřejmě patřil Vokově manželce Kateřině z Ludanic. Na Vokův sarkofág se patrně dostal poté, co se Kateřinina rakev rozpadla.

Archeologové výzkum prováděli speciální sondou a také kamerou, která detailně snímala obraz z vnitřku hrobky.