Sociální demokraté na sobotní programové konferenci v Praze představili aktualizovanou podobu svých reforem. Ty vládní podle předsedy nejsilnější opoziční strany Bohuslava Sobotky znamenají pro řadu lidí konečnou stanici.

Reakce kabinetu na ekonomickou krizi postrádá spravedlnost, etický rozměr a dlouhodobý plán, řekl Sobotka. ČSSD podle něj musí lidem nabídnout alternativu v podobě sociálního státu, který nebude budován za cenu zadlužování.

ČSSD zatím zpracovala čtyři reformní okruhy, které se týkají korupce, daní, penzí a změn ve zdravotnictví. Nakonec je ale neschvalovala, bude o nich hlasovat až 10. prosince. Naprostá většina z dnes představeného zazněla od ČSSD už v minulých měsících a základem je volební program připravený před loňskými sněmovními volbami.

Sobotka zopakoval, že reformy musejí mít lidský rozměr. "Lidé platí Nečasově vládě stále víc a víc, aby se měli stále hůř a hůř," prohlásil. Dodal, že plány vládních stran jsou odtrženy od reality, pravice prý navíc nemá intelektuální, personální ani programovou kapacitu na řešení krize. Představil proto, jak by reformy vypadaly v režii sociálních demokratů.

Výsledky konference

Sponzorské dary:

- Sociální demokraté chtějí zakázat firemní sponzorské příspěvky politickým stranám. Plánují omezit i sponzorské dary občanů.

Důchodové spoření:

- Plán sloučení vládou prosazeného důchodového spoření s penzijním připojištěním. ČSSD chce financování důchodů opřít o první státní pilíř.

Pobyt v nemocnici:

- ČSSD chce zachovat šedesátikorunový poplatek za pobyt v nemocnic. Původně ho plánovala zrušit úplně.

Důvodem odkladu schvalování byl podle Sobotky spor o regulační poplatky ve zdravotnictví. ČSSD je sice chtěla původně chtěla zrušit bez náhrady, v aktualizované verzi reformy zdravotnictví však navrhuje nechat poplatek za pobyt v nemocnici - snížila by ho ale ze 100 na 60 korun za den; pacienti by jej měli platit nejvýše 60 dní v roce.

Proti tomu se postavil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Součástí reformních plánů zůstává i vybudování systému veřejných neziskových nemocnic a redukce systému zdravotních pojišťoven.

Sloučení důchodových reforem

Sloučit by chtěli sociální demokraté vládou prosazené důchodové spoření v soukromých fondech se současným penzijním připojištěním. Faktické zrušení druhého pilíře důchodového systému, který koalice koncem minulého týdne prosadila ve sněmovně, by obnovilo příjmy pro nynější průběžné financování důchodů.

ČSSD také požaduje, aby se průměrná výše důchodu nesnížila pod hranici 40 procent průměrné hrubé mzdy.

V návaznosti na změny financování důchodů plánuje ČSSD obnovit sníženou sazbu DPH pro potraviny a léky, progresivní sazbu daně z příjmů pro občany, zvýšení sazby této daně pro firmy z 19 na 21 procent a 30procentní sazbu pro velké energetické, finanční a telekomunikační společnosti.

ČSSD v rámci boje proti korupci chce zakázat firmám sponzorské příspěvky politickým stranám. Jejich plán počítá také s omezením výše sponzorských darů stranám od občanů a s omezením nákladů na volební kampaně; konkrétní limity však navrhovaný plán nestanoví.

Nápomocné majetkové přiznání

Základním kamenem protikorupčního plánu ČSSD je prosazení zákona o majetkových přiznání, která by měla pomoci finančním úřadům odhalit nelegální příjmy. Majetek nedoložený řádnými příjmy navrhuje ČSSD zatížit speciální daní ve výši 76 procent jeho hodnoty.

ČSSD na konferenci pozvala spřátelené politiky a experty. Vystoupili například předseda partnerské slovenské strany SMER-SD Robert Fico, filozof Václav Bělohradský či někdejší kandidát ČSSD na prezidenta, ekonom Jan Švejnar.

Čestný předseda ČSSD Valtr Komárek ocenil obsahový rozměr konference, kterou označil za "vítězství ducha nad hmotou" vzhledem k předvolebním akcím v době, kdy stranu vedl Jiří Paroubek.

Zatímco ČSSD představovala v hotelu Olympik své reformy, nedaleko v hotelu Duo se formovala další levicová strana. Česká strana národně socialistická (ČSNS 2005) souhlasila s tím, že se sloučí s novým politickým subjektem Jiřího Paroubka. Fúze ČSNS 2005 a Národních socialistů - levice 21. století by měla být dokončena za dva týdny.