Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zadrželi a obvinili tři muže, které podezírají z nelegálních obchodů se zbraněmi. Hlavou údajného gangu byl prý bývalý policista. Skupina údajně obchodovala s automatickými zbraněmi a střelivem, jejichž držení zákon zakazuje.

Všem třem mužům hrozí v případě pravomocného odsouzení až osmileté tresty vězení, údajného organizátora poslal soud do vazby, sdělil v pátek mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Obchody se zbraněmi se podle Hantáka opakovaně odehrávaly v Ústeckém a Středočeském kraji. Policisté prý monitorovali pět nelegálních obchodů, při nichž skupina za sedm zbraní a munici inkasovala více než 200 tisíc korun.

Nelegální obchody s moderními i historickými zbraněmi

Údajný gang prý nabízel moderní, automatické a plně funkční zbraně, například samopaly s tlumičem nebo opakovací brokovnice. "Mezi tímto zbrojním sortimentem figurovaly i speciálně upravené zbraně a příslušenství, které využívají v současné době i speciální zahraniční armádní jednotky," uvedl Hanták. Výjimku mezi moderními zbraněmi prý představovala zbraň pocházející z druhé světové války.

Další samopal a munici objevili policisté při domovních prohlídkách. "Ani jeden z trojice zadržených se nikdy nezajímal o to, k čemu budou prodané zbraně použity, naopak všichni ochotně nabízeli i zakázané doplňky ke zbraním: tlumiče hluku, granáty, zakázané střelivo," sdělil mluvčí.

Obezřetný šéf gangu

Devětatřicetiletý expolicista, který prý skupině šéfoval, byl již podle Hantáka v minulosti za podobnou činnost trestaný. Při nelegálních obchodech se zbraněmi byl opatrný a využíval zkušeností, které získal ještě u policie.

"V průběhu dne často měnil vozidla, která si půjčoval od svých známých, místo pobytu a obezřetně kontroloval, zda není sledován. Při telefonických kontaktech využíval celou řadu mobilních telefonů a byl neustále ozbrojen nelegálně drženými zbraněmi - pistolí a brokovnicí. Na obchody s pro něho dosud neznámými klienty nikdy osobně nechodil a posílal na domluvené schůzky své komplice. Při obchodních transakcích zůstával v pozadí - vyhýbal se kontaktu s prodávanou zbraní, nikdy ji sám osobně nepředal. Peníze od zákazníků však vždy přebíral osobně," popsal Hanták.

Kontakty do Německa

Detektivové při vyšetřování navíc zjistili, že skupina měla obchodní vazby i v zahraničí a využívala kontakty na rusky hovořící lidi v Německu. Čeští policisté nyní podle Hantáka spolupracují s kolegy ze zahraničí při vyšetřování dalších podezřelých.

Expolicistu a jeho pětatřicetiletého a osmatřicetiletého komplice zadrželi detektivové ÚOOZ ve spolupráci s Útvarem rychlého nasazení (URNA) na konci září. Všichni tři, kteří čelí obvinění z nedovoleného ozbrojování, mají podle mluvčího bohatou trestní minulost - v oblasti majetkové a obecné kriminality. Soudce již poslal údajnou hlavu skupiny do vazby, zbylí dva muži jsou vyšetřováni na svobodě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist