Platové nabídky ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) na postupné zvýšení platů v nemocnicích v příštím roce odborářům nestačí, chtějí všechno od ledna. Uvedl to řekl šéf lékařských odborů Martin Engel.

Heger rozhodl, že zdravotníci mají od ledna dostat navíc 6,25 procenta, zbytek do slibovaných deseti procent možná později.

"Potvrdili jsme si svůj původní plán, to znamená šest není deset, tato verze je pro nás zatím rozhodně nepřijatelná. Budeme ve středu ráno jednat s panem ministrem, nicméně náš scénář platí," řekl Engel.

Pondělkem proto startuje odborářská kampaň, na níž chtějí měsíc formou happeningů připomínat ministrovi jeho závazky. Pak odboráři znovu rozhodnou, zda ve svých akcích přitvrdí. Zatím výpovědi dávat nebudou, ani péče o pacienty omezena nebude.

V každém ze 14 krajů uspořádají happening a ve dnech, kdy v krajích akce nebude probíhat, budou odboráři doručovat ministrovi "dárky", aby si podle nich "uvědomil, co podepsal". V pondělí ministrovi dají první - obří kopii memoranda a velký tikající budík nastavený na pět minut po dvanácté.

Ultimátum pro Hegera: Lékařské odbory chtějí potvrdit růst platů, jinak zahájí protesty - čtěte ZDE

"Zároveň chceme uklidnit pacienty, že jich se to nedotkne, péče bude zajištěna," dodal Engel. O zahájení kampaně rozhodl krizový štáb Zdravotnické trojky (Z3).

Ministr v pátek uvedl, že nařídí ředitelům přímo řízených nemocnic, aby od 1. ledna 2012 navýšili průměrnou tarifní mzdu zvláštním příplatkem, další příkaz k navýšení by jim dal k 1. červenci. Ke stejnému postupu vyzve ostatní zřizovatele, především kraje. Očekává, že se připojí také soukromé nemocnice.

Mladí lékaři požadují změnu v atestacích, jinak prý odejdou do ciziny - čtěte ZDE

Zdravotnickou trojku Z3 ustavily Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků. Reprezentují 48 tisíc zaměstnanců více než ve 180 nemocnicích, tedy téměř polovinu personálu českých nemocnic.

Je krize, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo zdravotnictví ve své tiskové zprávě vyjádřilo nad krokem lékařů politování a připomnělo, že v současné době celoevropské ekonomické nejistoty není jasné, zdali v příštím roce nedojde k druhé fázi hospodářské krize. Ta by ohrozila i český zdravotní systém, obezřetnější postup při zvyšování mezd je tak na místě. Uzavřené Memorandum prý navíc nemluví o dalším zvyšování platů ihned od 1. ledna 2012.

Podle tiskové zprávy ministerstva jsou navíc lékaři jedinou skupinou státních zaměstnanců, jejichž platy v roce 2011 stoupaly. Ostatní zaměstnancům stagnovaly či dokonce klesaly.

Odborářská sanitka opět slouží filmařům, řekl v on-line rozhovoru šéf LOK Engel - čtěte ZDE

Podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí ČR za první pololetí letošního roku prý v platové sféře neexistuje skupina, která by měla vyšší platy než lékaři, a to včetně řídících pracovníků, vědců a IT specialistů, uvádí tisková zpráva ministerstva zdravotnictví. Odboráři by podle ní měli své kritické postoje poměřovat také situací ostatních zaměstnanců.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist