Motoristé, kteří kvůli trestným bodům přijdou o řidičák, budou muset zřejmě už od prosince před vrácením průkazu absolvovat psychologické vyšetření.

Povinnost stanovuje novela vyhlášky ministerstva dopravy provádějící zákon o silničním provozu.

"Vyhláška by měla s největší pravděpodobností nabýt účinnosti na přelomu listopadu a prosince," řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

 

Vyhláška nově stanovuje také požadavky na dopravní psychology. Jedním z nich je povinná akreditace od ministerstva. Ta má zajistit, aby prohlídka nebyla pouze formální, protože si ji klient zaplatil.

Průběh vyšetření

Řidič nejdříve absolvuje pohovor s psychologem, vyplní dotazník a testy osobnosti.

Poté jsou na řadě takzvané výkonové testy, při kterých se zkouší pozornost či paměť, ale i další schopnosti důležité pro řízení.

Poslední slovo o uznání způsobilosti k řízení má však praktický lékař, který posoudí výsledky psychologického vyšetření a další kritéria.

Cena za vyšetření nemá podle odhadů ministerských úředníků přesáhnout 3 000 korun.

K získání akreditace od ministerstva se však vážou některé podmínky. Mezi ně patří například nároky na prostory ordinace. Úředníci požadují kromě speciálního přístrojového vybavení zejména oddělené prostory pro vyšetření "společné a individuální", ale i zázemí v podobě čekárny.

V případě zřízení nového pracoviště odhaduje ministerstvo vstupní náklady minimálně na 300tisíc korun.

Dalším požadavkem, který ministerstvo navrhovalo, bylo vedení evidence vyšetření a jejich výsledků. Podle Nováka byl však tento bod novely připomínkován, a proto se od jeho prosazení ministerstvo rozhodlo upustit.

Předkladatelé předpisu zároveň připouští, že se nová pravidla mohou promítnout i do ceny vyšetření. Přesto předpokládají, že u vybodovaných řidičů by neměla přesáhnout 3000 korun.

Dopravně psychologické vyšetření dosud musela absolvovat například většina řidičů autobusů či nákladních aut nad 7,5 tuny před zahájením výkonu své činnosti.