Prezident Václav Klaus ve čtvrtek udělil sedm milostí. Ve většině případů jej k tomu vedly humanitární důvody, informoval ČTK mluvčí Hradu Radim Ochvat. Mezi omilostněnými jsou i dva občané Ukrajiny, kterým bylo prominuto vyhoštění.

Pražský hrad udělení milostí opět oznámil v předvečer státního svátku 28. října, tedy Dne vzniku samostatného československého státu. Loni bylo ve stejný den omilostněno osm lidí.

Prezidentské milosti se v posledních dnech staly tématem politických diskusí poté, co týdeník Respekt napsal o možné korupci při rozhodování o jedné z nich. Samotný Klaus takovou možnost vyloučil.

Někteří politici v reakci na kauzu navrhli, aby rozhodnutí o udělení milosti spolupodepisoval pověřený člen vlády, například ministr spravedlnosti.

Mezi amnestovanými jsou i cizinci

Nyní Klaus rozhodl o prominutí dvouměsíčního vězení Janě Csuporiové za to, že použila platební kartu své sestry. Podle Ochvata přihlédl k potřebě péče o roční dceru.

Policie řeší možnou korupci při prezidentských milostech. Kvůli údajnému uplácení - čtěte ZDE

Volodimiru Girjovi z Ukrajiny prominul prezident trest vyhoštění za neoprávněný pobyt v ČR. "Přihlédl k tomu, že skutek se stal před více než 15 lety, kdy se trest vyhoštění ukládal pouze na dobu neurčitou. Jmenovaný se jiné trestné činnosti než neoprávněného pobytu nedopustil a současně uložený trest odnětí svobody řádně vykonal," vysvětlil Ochvat.

Stejně Klaus postupoval v případě Ukrajinky Oksany Lovga, která byla odsouzena k vyhoštění za zatajení věci. Také u ní prezident přihlédl k tomu, že skutek se stal před více než 15 lety, kdy se trest vyhoštění ukládal pouze na dobu neurčitou. Žena v ČR navíc nebyla nikdy trestána.

Omilostnění se musí starat o blízké

Evě Kaločaiové prominul prezident zbytek trestu odnětí svobody a také další trest odnětí svobody, které jí byly uloženy za to, že nedbala na řádnou školní docházku svého těžce zdravotně postiženého syna, a za to, že bezodkladně nenastoupila do výkonu trestu.

Zkorumpovaná policistka dostala Klausovu milost. Zaplaceno, chlubila se u lékaře - čtěte ZDE

Podmínkou je, že se po dobu jednoho roku Kaločaiová nesmí dopustit trestného činu. Žena se kromě postiženého syna stará o další tři nezletilé děti.

V případě Martiny Kotíkové prezident přihlédl k tomu, že odsouzená za majetkovou trestnou činnost se činu dopustila ve věku blízkém věku mladistvých a nyní se řádně stará o svého sedmiměsíčního syna, který by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musel být umístěn do ústavní péče, uvedl mluvčí.

Klaus vzkázal novinářům: Prezidentské milosti jsou těžká práce, pokusy o znevážení mě uráží - čtěte ZDE

Gabriele Sommerové prominul Klaus zbytek vězení za úvěrový podvod. Také u ní si dal podmínku, že se žena nesmí rok dopustit žádného trestného činu. Přihlédl při tom podle mluvčího k faktu, že odsouzená řádně pečuje o svých pět nezletilých dětí a část trestu již vykonala.

Bohumile Svobodové byl odpuštěn zbytek trestu zákazu řízení motorových vozidel a její odsouzení bude zahlazeno. Klaus přitom přihlédl k řádnému životu ženy, která nikdy nebyla trestána a uhradila současně uložený peněžitý trest.