Konopí pro léčebné účely se bude moci pěstovat i v České republice. Tato možnost ale bude jen pro registrované subjekty, nikoliv pro samopěstitele.

Sdělil to děkan 1. lékařské fakulty UK Tomáš Zima po pondělním zasedání pracovní skupiny připravující zákon o zpřístupnění konopí.

Registry pěstitelů, ale i pacientů užívajících konopné produkty by měly zabránit zneužívání této látky. Zvažuje se i příspěvek na konopné léky od zdravotních pojišťoven. Jasno by mělo být v prosinci, kdy má jít návrh nové legislativy do vlády.

"Samopěstování bude zakázáno, na tom se shodla celá komise," upozornil Zima s tím, že pro to nebude ani důvod.

 

Výroba konopí? Jako výroba zbraní

Konopí pro léčebné účely se totiž bude do ČR jednak dovážet ze zahraničí, jednak jej budou moci pěstovat i tuzemské společnosti. Ty si ale budou muset zažádat o povolení, budou také muset splnit další podmínky, například ohledně kvality. Zima to přirovnal k výrobě zbraní.

Co se týká distribuce, experti zvažují předepisování receptu přes elektronické úložiště, což by umožňovalo kontrolu. "Zvažuje se registr pacientů užívajících konopné produkty," dodal také Zima. Pokud by projednávání nové legislativy šlo hladce, mohla by prý nová pravidla platit už od poloviny příštího roku.

Cenu zatím nelze určit

Konopí se užívá například při léčbě chronických nebo onkologických bolestí, roztroušené sklerózy, ve formě mastí také při léčbě atopického ekzému nebo lupénky. Léčba je však pouze podpůrná. Z části by ji mohly platit zdravotní pojišťovny, o tom se ale ještě bude jednat. Cenu podle Zimy zatím nelze přesně určit, cena za balení léčebného konopí z Holandska se prý pohybuje mezi 1 000 a 1 200 korunami.

Normu tvoří lékaři, policisté i úředníci

 Pracovní skupinu pro přípravu nové legislativy tvoří odborníci z řad lékařů, farmaceutů, ministerstva zdravotnictví, ministerstva spravedlnosti, ale také kriminalisté a experti na drogy. Činnost skupiny zaštítil premiér Petr Nečas (ODS) a podporuje ji sněmovna. Na její půdě vznikla iniciativa za legalizaci konopí pro léčebné účely o prázdninách.

Využití konopí pro léčebné účely podporuje podle průzkumu 78 procent obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví poukazuje na to, že v Česku je na recept lék Sativex s výtažkem z konopí. Balení je za 8 000 korun, podle lékařů tak je lék většině nemocných nedostupný. Navíc neobsahuje celé spektrum kanabinoidů, léčebné účinky jsou spojeny právě s tímto širokým spektrem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist