Odbory lékařů a sester daly v pondělí ultimátum ministru Leoši Hegerovi (TOP 09) i celé vládě.

Trvají na slibu vlády z letošního jara, že platy zdravotníků v příštím roce stoupnou o deset procent. Pokud peníze nedostanou, stanou se podle nich ministr i vláda pro odboráře nelegitimními a budou žádat jejich odstoupení.

Uvedli to zástupci krizového štábu sdružujícího tři odborářské organizace. Ministr už dříve uvedl, že od slibu ustupovat nehodlá.

Čas do 5. listopadu

"Pokud pan ministr do 5. listopadu 2011 nedá jasné garance splnění jarního memoranda, máme od členů naší organizace mandát k jakékoli protestní akci," řekla šéfka Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

"Jestliže nám pan ministr neodpoví do 5. listopadu, anebo jeho odpověď nebude jednoznačná, zahájíme protestní akce," potvrdil předseda LOK Martin Engel.

Odboráři ustavili krizový štáb Zdravotnickou trojku (Z3), ve kterém spolupracují Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SČL), Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a Profesní a odborová unie zdravotnických pracovníků.

Další etapu boje za zvýšení platů zahájily lékařské odbory v pátek, kdy před ministerstvem zdravotnictví postavily figurínu Doktora Exoda, který symbolizuje odchod lékařů a sester z českých a moravských nemocnic.

Heger: Slib splním

Ministrovi dali odboráři čas do půlnoci ze 4. na 5. listopadu, chtějí slyšet, zda dodrží slib a příští rok se platy zdravotníků zvednou. Podle mluvčího ministerstva Heger slib splní.

Na přidávání se odbory dohodly s ministrem na jaře v memorandu, které ukončilo protest Děkujeme, odcházíme. Tehdy dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů. Ministr první část jarního memoranda splnil, letos lékařům tarifní platy stouply o 5 000 až 8 000 korun měsíčně.

Příští rok by měly stoupnout platy o deset procent nejen lékařům, ale všem zdravotníkům. Ministr ale už připustil, že ne všechny nemocnice budou peníze na navýšení platů mít.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist