Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro systém Galileo, mluví o gigantickém vesmírném projektu Evropské unie v samých superlativech.

Satelitní systém za čtyři miliardy eur podle něj promění podobu dopravy i například zemědělství. A bude také velkou příležitostí pro české inovativní firmy.

Jak systém Galileo funguje?

Je to navigační systém. To znamená, že vám řekne polohu, kde právě jste. Každý si určitě pamatuje, že máme osy x, y a z. Navigační signál vám řekne vaši polohu a ta se projektuje na určitou mapu nebo datový materiál. Na základě toho zjistíte, ve které jste ulici, před kterým domem nebo ve které hospodě.

V družicích Galilea jsou velmi přesné hodiny. Všechny satelity jsou synchronizované, takže mají stejný čas. Když jste na nějakém místě, tak potřebujete spojení nebo pohled na čtyři satelity. A pak měříte dobu, jak dlouho trvá, než k vám signál přijde. Pak už je to jen matematická funkce tyhle věci vypočítat a získáte pozici x,y,z. Kolem Země je vyprojektovaná síť, která nám pomáhá transponovat pozice na mapy.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.