Připlácení na ošetření u vybraného lékaře bude protizákonné a diskriminační. Tvrdí to Platforma zdravotních pojištěnců a napadá tím chystanou reformu zdravotnictví.

"Nic v platném ani připravovaném znění zákona neopravňuje nemocnice zpoplatňovat práva pojištěnců, které zákon popisuje jako bezplatná, tedy ani právo na volbu zdravotníka," uvedl právník platformy Ondřej Dostál.

Reformu chystá ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 a předpokládá, že by si od ledna mohli pacienti legálně připlatit za to, aby je v nemocnici ošetřil špičkový lékař, kterého si vyberou. Měl by to být jeden z nadstandardů, do kterých patří také příplatky za lepší kloub, lehčí sádru či robotickou operaci.

"Z principu se nestavíme proti zpoplatnění některých zdravotních služeb, pokud to prospěje zdravotnickému systému i pojištěncům jako celku. S tímto návrhem ale zásadně nesouhlasíme," dodal Dostál.

Znevýhodnění penzistů?

Podle něj by platbou za volbu lékaře byla zkrácena práva například důchodců, kteří už odvody do zdravotního pojištění zaplatili a nyní nemají na to, aby si připláceli. Péči ale čerpat chtějí a zákon jim to také zaručuje.

"Bylo by absurdní, pokud by nejšpičkovější služby v rámci systému financovali všichni občané, ale užívali je jen ti, kteří jsou schopni připlatit si přímo," doplnila předsedkyně platformy Michala Filipová.

Platný systém zdravotního pojištění je založen na univerzalitě a solidaritě. Přístup nemocných k nejlepším lékařům v rámci systému závisí podle zákona na medicínské potřebě, ne na schopnosti platit.

Kdo nezaplatí, bude čekat

V souvislosti s regulacemi plateb od zdravotních pojišťoven, které dávají nemocnicím poměrně pevné rozpočty, podle platformy ale hrozí, že pacienti, kteří si připlatí, se k péči dostanou rychleji. Ti, co si nepřiplatí, budou odmítáni a budou na ošetření déle čekat.

Platby za volbu lékaře navrhly odborné lékařské společnosti. Dosud se pacienti často dostávali k profesorům či přednostům klinik pomocí úplatků. Největší zájem o výběr lékaře je v gynekologii a ortopedii.

Dostál vidí problém také v tom, že není jasné, kam by peníze od pacientů za ošetření vybraným lékařem směřovaly. Nemocnice už daly vědět, že by mohly přilepšit žádaným odborníkům, zisk by měla i nemocnice.

Podle Dostála z Platformy zdravotních pojištěnců by ale platby za přednost měly být příjmem celého systému. Zákon by se měl změnit, aby lékaři mohli volit, zda budou léčit plně na pojišťovnu, nebo budou brát peníze za přednostní léčení. Pojišťovna by platila v plné výši lékařům, kteří nevybírají, a těm, co vybírají, by o domluvená procenta platby snížila.

Peníze, které by takto systém získal, by pojišťovna využila k tomu, že by nasmlouvala víc lékařů, kteří budou poskytovat péči v solidárním systému, popsal Dostál představy platformy.

Související