V pražském tunelu Blanka má být celkem osm hektarů keramických kachlíčků za téměř 77 milionů korun. Výjezdy a vjezdy poblíž památkové zóny mají navíc zdobit žulové obklady za dalších 10 milionů korun.

Zjistil to pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), když v projektu zkoumal, kde by se dalo ušetřit.

Projektanti přiznali, že speciální nátěr by vyšel o šedesát čtyři milionů korun levněji. Namítají ale, že by se musel po dvaceti letech obnovit. Stavbaři teď čekají, jak se primátor rozhodne.

„Dám na odborníky, kteří zjišťují, zda jsou keramické dlaždičky do tunelu potřebné, a pokud ano, tak zda je lze pořídit levněji,“ uvedl Svoboda.

Obkládačky v tunelu překvapily i odborníky, nejnovější tunely si prý vystačí s betonovým ostěním s nátěrem. "U Blanky to vnímám spíše jako estetickou záležitost,“ uvedl Libor Mařík z projektové firmy IKP Consulting Engineers.

Svoboda chce do konce října sepsat s dodavatelem celé stavby dodatek smlouvy. Cílem je ušetřit dvě miliardy. Nyní se celková cena odhaduje na 38 miliard.

Kolik by Praze místo kachlíčků v Blance ušetřil běžný nátěr? To i více se dočtete ve středečním vydání Hospodářských novin.