Policisté chtějí postavit před soud náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Navrhli ho obžalovat ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.
Případ se týká toho, že Březina působil ve zkrachovalých firmách a následně v dozorčí radě Žižkov Station Development (ŽSD).
Náměstek o návrhu nevěděl. "Do doby, než se celý případ uzavře, jej nebudu komentovat," řekl Březina. Již dříve jakékoli pochybení odmítl.
"Je správné řešit tuto kauzu v plném rozsahu. Pokud se státní zástupce rozhodne Karla Březinu obžalovat, budeme se případem dále zabývat. Zatím jde o standardní postup, který považuji za správný," uvedl v prohlášení primátor Bohuslav Svoboda, který je na jednáních v Bruselu.
Opoziční zastupitelé z TOP 09 už Březinu vyzvali, aby ze situace vyvodil politickou odpovědnost a vzdal se výkonu funkce radního a také všech funkcí ve společnostech s majetkovou účastí hlavního města Prahy.
"Návrh na podání obžaloby obdrželo státní zastupitelství 5. října," uvedl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha. Březinovi hrozí v případě pravomocného odsouzení dvouletý trest vězení nebo zákaz činnosti.
Březinova kauza, o níž jako první v minulosti informovaly server IHNED.cz a Hospodářské noviny, souvisí s tím, že v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Zastupoval v nich věřitele.
Podle náměstkova dřívějšího vyjádření byly firmy už před jeho nástupem ve špatné ekonomické situaci. "Zdůrazňuji, že insolvenci obou společností jsem nikterak nezavinil a nepodílel se na ní," poznamenal.
Nesplnil oznamovací povinnost
Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem. Výjimkou je případ, kdy to dotyčný oznámí na valné hromadě, která jeho působení odsouhlasí.
Březina to v případě společnosti ŽSD neuvedl. Podle Březiny ale povinnost informovat o působení ve zkrachovalých firmách platí až poté, co soud rozhodne o ukončení konkurzu nebo o zamítnutí insolvenčního návrhu.
Opozice vyzvala Březinu k demisi
Březinu kvůli kauze v minulosti vyzvali k rezignaci opoziční zastupitelé za TOP 09. Náměstek uvedl, že o rezignaci neuvažuje a že jej k tomu nevyzval ani nikdo z koaličních partnerů.
Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který je na jednáních v Bruselu, zatím nechtěl případ komentovat. Zda navrhne Březinovo odvolání proto není jisté. "Nic o tom nevím, jsem na jednání v Bruselu. Komentovat to zatím nemohu, protože nemám více informací," poznamenal Svoboda.
Pražská TOP 09 zároveň chce, agby Svoboda radu úplně rozprášil. "Už nyní v radě chybí dva členové z 11, další pan Březina, je stíhán a má jít před soud. Jak může tato rada kvalitně pracovat," říká předseda klubu Tomáš Hudeček.
Pozici radního měla získat TOP 09, ta to ale odmítla. Poté, co unikly nahrávky, v nichž sociální demokrat sliboval za získání hlasů peníze, odstoupil i Lukáš Plachý.
"Je věci pana Svobody, aby zvážil, zda taková rada má smysl," doplnil Hudeček.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v minulosti řekl, že sociální demokracie počká na to, jak bude vyřízena Březinova stížnost proti obvinění, a až pak se rozhodne o dalším postupu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist