Vysokoškoláci, stejně jako jejich školy a akademici, se budou muset připravit na změny. Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných koncem minulého týdne představil návrh, jakým směrem by se mělo vysoké školství v Česku ubírat.
Největší nevoli podle očekávání vzbudilo školné, které chce ministr zavést už od roku 2013.
Předseda Studentské komory Rady vysokých škol (SK RVŠ) Miroslav Jašurek nevidí na zavedení školného nic pozitivního. Podle něj se v žádné ze zemí střední Evropy školné neplatí a v některých spolkových zemích Německa a v Rakousku, kde bylo před několika lety zavedeno, se postupně ruší.
Proč vysokoškoláci nechtějí na svá studia přispívat? Opravdu hrozí, že školné uvrhne mladé lidi a rodiny do dluhů? Nebude školné jen přirozeným sítem pro ty, kteří nyní studují několik škol najednou? A dává stát studentům dostatečné garance, že za své peníze dostanou kvalitní vzdělání?
Ptali jste se on-line studenta Filosofické fakulty UK a předsedy SK RVŠ Miroslava Jašurka.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist