Bránu plzeňské věznice Bory ve středu pozdě večer prorazilo civilní osobní auto. Dva muže, kteří byli uvnitř, zadržela ostraha věznice. Při události se nikomu nic nestalo, nikdo nebyl zraněn, řekl mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Podle mluvčí věznice Jany Bartošové zaznamenala ostraha první náraz auta po 20:45.

"Strážní z motorové i pěší brány okamžitě přivolali policii. Posléze následoval druhý náraz, po kterém se osobní automobil dostal do objektu věznice," popsala.

Osobní vozidlo zůstalo podle ní stát mezi vjezdem pro motorová vozidla a vchodem do hlavní administrativní budovy.

"Na místě jsme ve spolupráci s příslušníky vězeňské služby zadrželi dva muže ve věku 52 a 48 let, oba mají trvalé bydliště hlášené v Plzni," řekla policejní mluvčí Martina Korandová. Trestní stíhání zatím policie proti konkrétní osobě nezahájila.

"V současné době prověřujeme motiv pachatelů, probíhají výslechy a zjišťují se další informace," doplnila Korandová. Až do odvolání policie přijala bezpečností opatření vně věznice. Před branou stále hlídkuje několik policistů ozbrojených puškami.

Do vrat nacouvali

Osobní vůz Škoda podle vězeňské služby nacouval do brány. Prorazil zasouvací vrata a následně i vyrazil mříž. Policie způsobenou škodu vyčíslila na 150 tisíc korun. Vůz zajistila policie.

"O celé události byl již v nočních hodinách informován pan ministr, který velice ocenil rychlý profesionální zásah příslušníků vězeňské služby, kteří okamžitě zakročili a minimalizovali tak ohrožení věznice, doplnila Bartošová.

Podle serveru Blesk.cz chtěli dva muži v autě osvobodit jednoho vězně, údajně syna jednoho z nich, který si ve vězení odpykává trest za vraždu. To ale vězeňská služba nepotvrdila.

Uprchlí vrazi

Uprchnout z plzeňské věznice se podařilo 8. listopadu 2005 vězňům Romanovi Čabradovi a Rostislavu Roztočilovi. Oba byli odsouzeni za vraždu. Z přísně střeženého objektu se unikli ve speciálně upravené bedně na nákladním autě expedujícím ven materiál.

Dostali se až do Vídně, Čabrada pak pokračoval do Itálie, Španělska a Francie, kde jej 14. prosince 2005 zatkla místní policie. Roztočil se krátce po útěku v Německu přihlásil na policii a vymohl si obnovu svého procesu. České soudy jej však znovu uznaly vinným z vraždy egyptského studenta před víc než 30 lety. Roztočil nadále žije v Německu a do vězení zatím nenastoupil.

Věznice zvýšila zeď

Věznice po útěku zpřísnila bezpečnostní opatření. Před třemi roky se také opravovala 850 metrů dlouhá obvodová zeď. Po celém obvodu byla navýšena na sedm metrů. Uvnitř vyrostly po obvodu ocelové pozinkované sloupy s žiletkovým pletivem.

Plzeňská věznice patří ke starším objektům postaveným v Česku speciálně pro vězeňství. Kapacita objektu v paprskovitém stylu je 1207 míst. Vlak s eskortou prvních 43 odsouzených přijel do Plzně 15. července 1878.

Policisté střeží bránu plzeňské věznice.