Správní rada VZP ani ministr zdravotnictví o kroku europoslanců nic nevěděli, informovala Česká televize (ČT). IZIP je dlouhodobě kritizován zejména kvůli své ceně a financování.

Pojišťovna uvažuje o tom, že projekt, který stál za deset let už miliardu korun, zruší. "Skutečně se může stát to, že ten projekt celý stopneme, než abychom do něj dál pumpovali peníze," řekl ČT člen správní rady VZP, poslanec TOP 09 Jan Farský.

IZIP ještě dostane jednu šanci, ve dvou krajích bude spuštěn zkušební provoz. Pokud by nefungoval, má být projekt definitivně zastaven.

To se ale nyní komplikuje. VZP potřebuje k případnému zrušení souhlas švýcarské firmy. Jinak by hrozila arbitráž. IZIP přitom stojí pojišťovnu nejméně dvacet milionů korun měsíčně. "Přistoupil jsem na předání akcií firmě, která je ochotna garantovat, že smluvně zaváže VZP k tomu, že to bude dál rozvíjet, to si myslím, že je hodně důležité," řekl ČT Cabrnoch.

O tom, že podstatnou část společnosti IZIP vlastní švýcarská firma, správní rada pojišťovny ani ministr zdravotnictví nevěděli. "Nechápu vůbec, proč někdo takhle postupoval a velmi mi to vadí, že tu informaci jsme nevěděli," řekl televizi poslanec za TOP 09 a člen správní rady VZP Jiří Skalický.

ČT uvedla, že podle výpisu ze švýcarského obchodního rejstříku byla firma založena na konci srpna, s minimálním povinným vkladem 100 tisíc švýcarských franků a jediným členem představenstva, Erwinem Zurfluhem. Ten figuruje zároveň v dalších 36 společnostech jenom ve Švýcarsku. Firma sídlí v Curychu na prestižní adrese Bellevue place 5, ovšem kromě toho na ní není žádný kontakt. Jako předmět svého podnikání má uvedeno správa, držení a přeprodej majetku.

Vytvoření systému IZIP stálo zhruba 300 milionů korun. Někteří zahraniční experti považovali cenu v porovnání s obdobnými programy za násobně nižší.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist