Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová píše knihu o svém otci Josefu Korbelovi, československém diplomatovi, a informace sbírá v Praze. Kniha přiblíží jeho působení a bude pojednávat o době mezi lety 1937 až 1948.

Ředitel ÚSTR Daniel Herman řekl, že o Korbelovi chtěla vědět i po jeho emigraci komunistická tajná služba. Státní bezpečnost (StB) ale zajímala i Albrigtová samotná. Na rozdíl od svazků o otci však byl svazek o Albrightové 5. prosince 1989 zničen, dodal.

Připravovaná publikace někdejší šéfky diplomacie USA českého původu by měla vyjít nejprve v angličtině v dubnu příštího roku. Podle Albrightové by měla pojednávat i o zklamání z doby před druhou světovou válkou, kdy "Západ nedělal dost před Mnichovem a jaký vliv to mělo".

"Je to kniha nejen o mém otci, ale i o té době. Co vlastně znamenal Mnichov, jak pracovala vláda v exilu v Londýně, protože my jsme byli v Londýně v čase války. A pak když jsme se vrátili sem a byla koaliční vláda s komunisty a on byl v Jugoslávii," přiblížila Albrightová.

Otce měli komunisté za špiona

V pátrání jí pomáhá také české ministerstvo zahraničí, již dříve dostala kopie depeší svého otce.

"Dávají mi báječné věci," řekla na adresu ÚSTR a Černínského paláce. V dokumentech, které našla v archivech, si třeba přečetla to, co si oficiální zástupci protektorátu mysleli o Korbelovi, i to, jak pak o něm smýšleli komunisté, když emigroval, že ho měli i za špiona.

"Oni na něj nezapomněli a pořád se na něj ptali," konstatovala Albrightová, která šla ve šlépějích svého otce a později se stala vůbec první ženou v čele diplomacie USA pod demokratickým prezidentem Billem Clintonem.

Josef Korbel se narodil v roce 1909 v Kyšperku, nynějším Letohradě. V letech 1936 až 1939 byl tiskovým atašé v Bělehradě, za druhé světové války vedl československé vysílání BBC v Londýně. Po válce se stal velvyslancem v Jugoslávii a Albánii. Po únorovém puči v roce 1948 kvůli nesouhlasu s vývojem emigroval do USA. Přednášel na Vysoké škole mezinárodních studií v Coloradu, vychoval nejen svoji dceru, ale jako studentku i další šéfku diplomacie, Condoleezzu Riceovou. Korbel zemřel v roce 1977.

Česká televize vytvořila dokumentární snímek Muž s dýmkou, který je poctou Korbelovi a bude uveden ještě letos.

Související