Jasný střet zájmů, kritizovaly před lety noviny lobbingové aktivity tehdejšího lidoveckého poslance Ladislava Šustra. Rok co rok se mu dařilo při takzvaném porcování medvěda zajistit desítky státních milionů korun pro jednotu Orel Telnice – spolek, v jehož čele stojí Šustrův syn a zeť.

Až teď, s pětiletým odstupem, vydaly archivy ministerstva financí další dosud neznámé kapitoly dotačního úspěchu telnického Orla.

Jak server IHNED.cz a Hospodářské noviny zjistily při pátrání v odpustcích vydávaných ministry financí, berní úřady tenkrát usoudily, že Šustrův Orel využil miliony v rozporu s dotačními pravidly. A proto nařídily, aby spolek dotace vrátil. A to hned dvakrát.

Jednou měl Šustr a spol. vrátit do státní kasy 32,8 milionu korun plus 30,5 milionu korun penále. Podruhé měli vracet 7,4 milionu korun z dotace a stejnou částku jako penále.

Telnický Orel nicméně státu neposlal ani korunu. Nemusel. Krátce před odchodem z funkce ministra financí pomohl jednotě Bohuslav Sobotka. Současný předseda opoziční ČSSD jí všechny dotační sankce odpustil.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se