Nemocnice, praktičtí i odborní lékaři se nedohodli se zdravotními pojišťovnami, kolik budou v příštím roce dostávat za péči o nemocné pacienty. Poprvé v historii nepřistoupili na nabídku pojišťoven ani zubaři a domácí péče.

O cenách péče pro rok 2012 tak bude muset do konce roku rozhodnout ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

"Důvodem nedohody je ekonomická situace zdravotnictví, kdy zdroje stagnují a nestačí pokrýt vzrůstající nároky poskytovatelů péče," řekla Marcela Ambrožová z analytické komise Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP).

V předchozích dvou letech výběr pojistného podle dat komise klesal a pojišťovny braly z rezerv. Loni v prvním pololetí se pokles zmírnil a ve druhém pololetí začal výběr stoupat. Růst pokračuje i letos, přesto pojišťovny víc platit nechtějí.

Na základě makroekonomických dat odhadují pojišťovny celkové příjmy za celý letošní rok 216,44 miliardy, to je nárůst o 1,75 procenta proti loňsku.

Celkové příjmy pojišťoven podle zprávy analytické komise dosáhly loni 212,718 miliardy korun, z pojistného 160,011 miliardy a z plateb státu 52,707 miliardy. Oproti předchozímu roku stouply celkové příjmy o 3,920 miliardy.

Náklady na zdravotní péči dosáhly loni podle zprávy 215,582 miliardy, to je proti roku předchozímu nárůst o 4,743 miliardy.

Heger: Dodržím slib. Platy porostou

Právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala řekl, že nemocnice osloví co nejdřív ministra Leoše Hegera (TOP 09). Chtějí, aby změnil plán pojišťoven platit jim příští rok 95 procent letošních peněz. Potřebují o čtyři procenta víc na pokrytí růstu DPH a další čtyři procenta na přidání lékařům, jak to v memorandu na závěr protestní odborové akce Děkujeme, odcházíme slíbila vláda. Další peníze potřebují pro sestry.

Heger potvrdil, že slib o růstu platů splní. V memorandu ale je podmíněn vyšší efektivitou zdravotnictví. Nemocnice podle ministra mohou získat zdroje z vnitřních úspor, tedy rušit lůžka a slučovat provozy. S navyšováním peněz ze státního rozpočtu pro příští rok Heger nepočítá.

"Předpokládá se, že pokud se ekonomická situace výrazně nezmění, tak by měly být úhrady na letošní úrovni," řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Označil to za maximum možného.

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka splnila vláda jen první část memoranda o letošním navýšení platů. Nebude-li pokračovat, očekává v příštím roce další nepokoje lékařů, ke kterým se přidají sestry. Protestní akce připravuje také Koalice soukromých lékařů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist