Za barbarský a bezohledný označili historici při pátečním veřejném slyšení kulturního výboru Senátu záměr, který počítá s demolicí domu na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze. Investor a památkáři pražského magistrátu ale plán hájí.

Historickou budovu je prý vhodné nahradit kvalitní architekturou. Vedle hotelu Jalta by mělo vyrůst komerční a administrativní centrum za miliardu. Demolici před časem svým rozhodnutím umožnil ministr kultury Jiří Besser.

"Plánované zničení budovy považuji za neospravedlnitelný počin," uvedl ředitel Ústavu dějin umění Akademie věd ČR Lubomír Konečný. Historik Martin Mádl označil snahu o demolici domu za "naprosto šokující, frustrující a nepochopitelnou".

Odborníci ocenili architektonickou a urbanistickou hodnotu historické stavby, jejímž autorem je významný český architekt Bohumír Kozák.

Nezanedbatelný je podle odborníků i protest veřejnosti. Pod peticí proti záměru dům zbourat se podepsalo více než 13 tisíc lidí. Proti je i bývalý prezident Václav Havel. "Dům je architektonicky významnou stavbou a má své místo v historii české architektury," uvedla Kateřina Bečková z Klubu Za starou Prahu.

Magistrát nepokládá dům, který je součástí pražské památkové rezervace, za něčím výjimečný. Ivana Síbrtová z odboru památkové péče pražského magistrátu řekla, že památkáři se projektem zabývali a diskutovali o něm s odborníky.

"Pobuřující kampaň"

Shodli se prý na tom, že pražskou památkovou rezervaci není možné "konzervovat". Proti protestu občanských sdružení vystoupil architekt Petr Malinský, předseda sboru expertů pro otázky památkové péče pražského magistrátu.


Zobrazit místo Václavské náměstí na větší mapě

"Tato kampaň nese rysy trestného činu pobuřování," řekl a vysloužil si salvu smíchu publika. "Chtěl bych vyzvat, abychom se nebáli moderní architektury," doplnil.

Ministr kultury se před časem rozhodl respektovat doporučení resortní rozkladové komise, která navrhla souhlasit s demolicí nárožního domu, dvorní části hotelu a torza bývalé Akciové tiskárny, jejíž fasáda zůstane zachována. O demoliční výměr zatím investor nepožádal.

Až se tak stane, o žádosti bude rozhodovat stavební úřad Prahy 1. Rada první městské části už odsouhlasila navrhovanou velikost a výšku případné novostavby i její komerční a administrativní využití.