Jízdné zdarma podle zákona o ochraně spotřebitele znamená, že je bez dalších poplatků. Ve skutečnosti se ale malé dítě musí prokázat průkazem s fotografií a dítě od deseti let si musí pořídit kartu opencard a nechat si nahrát aplikaci "jízdné zdarma" za 120 korun. Povinnost této nahrané aplikace na opencard platí i pro seniory od 65 do 70 let. Informovala o tom televize Nova.

"Dopravní podnik neinformuje spotřebitele, tak jak by měl, takže se dopouští nekalé obchodní praktiky," řekla Nově zástupkyně ředitele ČOI pro Prahu a Střední Čechy Šárka Balková. "Dopravní podnik nesouhlasí se závěry uvedené v protokolu České obchodní inspekce a podal námitky," reagovala mluvčí DPP Ilona Vysoudilová.

Hrozí pokuta až pět milionů

Správní řízení by mohlo být pravomocně uzavřeno do konce roku a DPP by mohl dostat pokutu až pět milionů korun, dodala Nova.

Požadavek, aby měli cestující od deseti do 15 let a od 65 do 70 let opencard, magistrát v minulosti hájil možností lepší kontroly jízdenek cestujících nebo sledování počtu pasažérů. Náměstek primátora Karel Březina (ČSSD) v květnu řekl, že v budoucnosti budou muset využívat opencard všichni cestující v pražské hromadné dopravě, a to včetně dětí od šesti do deseti let.

Karta opencard slouží mimo jiné jako tramvajenka, průkazka do knihovny, držitelé na ni také získají různé slevy. Projekt především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie na konci srpna obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist