Jenom pouhých osm procent lidí by v roli pacientů pravidelně preferovalo nákladnější zákrok, na který by sami přispívali. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury Millward Brown, které zveřejnily Lidové noviny.

Necelé dvě pětiny respondentů by si pak připlatily u zákroků v řádu stokorun, dražší zákroky by si pak nechaly hradit pouze pojišťovnou. Připlácet si nechtějí zejména starší lidé. Jen každý devátý člověk starší 60 let by byl ochotný přispět si například na kvalitnější sádru. Mladší občané naopak možnost dražší lékařské péče vítají. Každý třetí člověk mezi 18 a 39 lety se hlásí k tomu, že nadstandardní péče využije pokaždé, kdy to bude možné.

Změny už od ledna

Průzkumu, který se uskutečnil ve dnech 13. až 16. září, se zúčastnilo 530 respondentů starších 18 let.

Zavedení nadstandardu, za který by si pacienti připláceli, umožňuje novela o zdravotním pojištění. Sněmovna ji schválila minulý týden. Prosadila ji koalice, která má v dolní komoře většinu. Nyní zákon projedná Senát, v němž má převahu levice. Očekává se, že vrátí normu poslancům.

Pacienti by si začátkem příštího roku mohli začít připlácet na pět až deset zákroků či zdravotnických prostředků. Zhruba tolik položek by ministerstvo zdravotnictví mohlo na začátek zařadit do nadstandardu.

Související