Čáslavská radnice řeší problémy s Romy, kteří se v poslední době přistěhovali do města. Z celé republiky jich do města přišly desítky. Obývají čáslavské hotely a ubytovny a jejich majitelé za to inkasují sociální příspěvky od státu.
Město chce zabránit vzniku podobné situace, jako je na severu země, a chystá některé preventivní kroky, řekl ve středu starosta Jaromír Strnad (ČSSD).
Ve Šluknovském výběžku se kvůli údajnému zvýšení kriminality Romů od srpna konalo několik protiromských demonstrací. Na bezpečnost tam dohlíží pořádkové jednotky z Prahy.
"Majitelé čtyř ubytoven přišli na to, že je ohromným byznysem ubytovávat sociálně nepřizpůsobivé," uvedl Strnad. Provozovatelé podle něj snadno naplní své kapacity a získávají od státu výdělek v podobě inkasovaných dávek hmotné nouze.
Například do hotelu Bílý kůň na náměstí majitelka údajně nastěhovala 50 lidí, které vedení města Čáslav označuje jako sociálně nepřizpůsobivé.
"Jednáme s majiteli těchto objektů, do konce roku by měla alespoň část z nich s tímto podnikáním přestat," dodal starosta.
Zastupitelé chtějí na nejbližším jednání zastupitelstva, které se uskuteční 19. září, schválit vyhlášku o zákazu pití alkoholu na veřejnosti.
Dalším preventivním krokem má být od začátku příštího roku omezení provozu heren. "Lidem se ani nedivím, že jsou nespokojení. Když žijí poklidným životem a najednou se jim tam nastěhuje 50 lidí, kteří přes den spí a v noci dělají nepořádek," podotkl starosta.
Chování přistěhovalců se nelíbí ani místní romské komunitě. "Máme u nás spoustu starousedlíků z řad Romů, kteří za námi chodí a ptají se, jestli bychom s tím něco neudělali, že se za ně stydí. Ale naše pravomoci jsou malé," poznamenal starosta Strnad.
Kolik sociálně nepřizpůsobivých se do Čáslavi přistěhovalo, radnice nemá přesně spočítáno. Nemají totiž ve městě trvalé bydliště, a tak je evidence složitá.
Podobný problém řeší také v Kladně, kde provozovatelům ubytoven stanovili povinnost platit za každého hosta symbolický poplatek pět korun. Tímto krokem město získá město přehled o skutečných počtech ubytovaných.
"Chceme mít možnost rozkrývat případná zneužívání ubytovacích zařízení k obohacování se o státní příspěvky na bydlení pro sociálně slabší osoby," uvedl kladenský primátor Dan Jiránek (ODS).
Nepokoji zmítané Šluknovsko se dočká Nečase. Tento týden to ale nebude - čtěte ZDE
Prezident Klaus ke Šluknovsku: Násilí musí zastavit jedině stát - čtěte ZDE
Podle něj totiž v ubytovnách bydlí zejména sociálně slabí, kterým je na bydlení vyplácen státní příspěvek. Mnohdy ale končí v rukou někoho jiného. Příslušnou vyhlášku musí ještě schválit kladenské zastupitelstvo.
Ve Šluknovském výběžku na severu Čech napětí mezi Romy a místními eskalovalo v srpu. Důvodem byl údajně příliv nových Romů do tamních měst a růst kriminality.
Realitní kanceláře údajně kupují především ve středních Čechách byty i s nepřizpůsobivými lidmi, které pak odstěhují na sever, a opravené byty se ziskem prodají.
Na sestěhování sociálně slabých založila živnost řada místních podnikatelů, kteří si pořídili ubytovny a od státu a měst inkasují nemalé příspěvky na sociální bydlení.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist