Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek byl v létě přeložen z karvinské věznice do Mírova na Šumpersku, protože se podařilo odhalit jeho plán na útěk.

Serveru Parlamentnilisty.cz a rádiu Frekvence 1 to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Kajínek odsouzený na doživotí za dvojnásobnou vraždu plánoval v pořadí již třetí pokus o útěk.

Vedení karvinské věznice ale informaci o přípravě útěku nepotvrdilo. Podle něj zřejmě chtěl některý z odsouzených dostat Kajínka dezinformací z karvinské věznice.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Podle mých informací nedošlo k pokusu o útěk, nicméně vězeňská služba získala operativní informaci, že by k takovému pokusu mohlo dojít. Proto byla zpřísněna bezpečnostní opatření a mimo jiné došlo k převozu vězně do věznice Mírov," sdělil Pospíšil.

 

Padesátiletý vězeň byl z věznice v Karviné do nejpřísnějšího a nejstřeženějšího vězení v Česku přeložen na konci července. Mluvčí vězeňské služby Robert Káčer tehdy Právu řekl, že u určitého typu vězňů se z bezpečnostních důvodů provádí jejich nepravidelné střídání ve věznicích.

 

Ředitel vězení: Jde o dezinformaci

Podle pracovníků karvinské věznice ale Kajínek útěk nepřipravoval. "Jeho převoz jsme očekávali. Byl už u nás dlouho a rotace vězňů je přirozená. Nezjistili jsme nic, co by nasvědčovalo, že plánoval útěk," řekl ředitel nápravného zařízení Květoslav Jordán.

Osobně se domnívá, že jde o dezinformaci. "Může jít o vyřizování účtů mezi vězni. Mezi odsouzenými kolovala informace, že to někdo řekl, aby se Kajínka zbavil. Neměl ho rád a záviděl mu popularitu," dodal ředitel. O údajném plánu na útěk se Jordán dozvěděl až v okamžiku, kdy byl vězeň převezen.

Krajský soud v Plzni uložil Kajínkovi doživotní trest v roce 1998 za dvojnásobnou nájemnou vraždu. Velmi známým se stal v říjnu 2000, kdy zřejmě jako první vězeň v historii unikl z věznice v Mírově na Šumpersku. V prosinci však byl dopaden.

Od Kajínkova útěku se na Mírově mnoho změnilo. Ať už jde o zabezpečení oken, či další opatření tak, aby se to nikomu dalšímu nepodařilo. Opatření byla zavedena poté, co Kajínek přepiloval mříže na okně své cely a pomocí lana z roztrhaných prostěradel a kotvy vyrobené z čela postele se dostal přes hradby mírovské věznice na svobodu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist