V babyboxu teplické nemocnice našli v pondělí ráno zdravotníci novorozeného chlapce. Je 55. dítětem v Česku, které někdo do vyhřívané schránky odložil.

"Do schránky byl novorozenec odložen v 6:15 hodin, váží 3 460 gramů, měří 52 centimetrů a je v dobrém zdravotním stavu. Novorozenec byl odpovídajícím způsobem oblečen a celkově zaopatřen," popsala Jana Pomikáčková ze společnosti Krajská zdravotní, která teplickou nemocnici spravuje.

Dopis od osoby, která chlapce odložila, zdravotníci nenašli. Od personálu novorozeneckého oddělení teplické nemocnice dostal jméno Michal Pondělíček.

Během posledních dnů je to již druhé dítě, které ve vyhřívané schránce skončilo. V Nemocnici Milosrdných bratří v Brně v sobotu objevila sloužící lékařka holčičku. Ta se podle zakladatele babyboxu Ludvíka Hesse dostala do schránky krátce po porodu. Byla ještě od mázku, nevykoupaná a s laicky ošetřeným pupečníkem.

"Jako výbavičku si na cestu do života přinesla jen ručník," uvedl Hess. Dítě , které vážilo tři kila a měřilo 50 centimetrů, dostalo jméno Eva.

Celkem 44 schránek

Babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost anonymně odložit dítě, aniž je ohrozí na životě či zdraví. Odložení dítěte do babyboxu je legální a rodičce za to nehrozí žádný trest.

Boxy jsou vždy instalovány v klidných lokalitách, které zaručují zachování anonymity. Ihned po vložení dítěte je automaticky odeslána zpráva o otevření schránky. Dítě zdravotníci vyzvednou do několika minut. Podobná zařízení fungují na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku a Německu, jejich zřízení v Česku však kritizoval výbor OSN.

V Česku je zatím 44 babyboxů.

 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist