Česká policie dostala v předstihu varování, že u pražského obchodního domu IKEA může vybuchnout nálož. V pátek po poledni skutečně pracovník ostrahy v odpadkovém koši u obchodního domu IKEA ve Zličíně nálož našel.

Prohlídka ostatních obchodních domů švédské společnosti v Česku, které nechala policie preventivně vyklidit, další výbušniny nezjistila.

"Měli jsme informaci ze zahraničí, kdy byl určitý telefonát, že v inkriminovanou dobu vybuchne na území hlavního města Prahy nástražný výbušný systém," řekl náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák v ČT.

Nálož byla časovaná a pokud by nebyla objevena a zneškodněna, kolem 17 hodiny by zřejmě explodovala.

Nálože či podezřelé balíčky někdo už v květnu nastražil v obchodech IKEA v Belgii, Nizozemsku a ve Francii. Výbušnina v Česku se prý podobala těm, které byly nalezeny u dalších evropských obchodů IKEA.

Útoky i v Evropě

Vyšetřovatelé dávají případ do souvislosti s obdobnými útoky v Evropě a spolupracují se zahraničními kolegy. "Jdeme touto stopou a srovnáváme obdobné útoky ze zahraničí. Je to nejpravděpodobnější varianta - i podle té nálože - že by mohlo jít o obdobný systém," řekl šéf ÚOOZ Roman Šlechta.

Dodal, že výbušnina nebyla tak silná, aby zbourala obchodní dům, ale mohla vážně ohrozit život a zdraví lidí v bezprostředním okolí výbuchu.

Policejní mluvčí Pavla Kopecká už v pátek uvedla, že policie vyšetřuje i možné podezření z neodborné manipulace s výbušninou. Vyšetřování se zřejmě týká pracovníka ostrahy, který s náloží manipuloval a podle odborníků přestoupil všechny zásady bezpečnosti. Rozhodl se totiž, že bombu sám zneškodní, a přestřihl dráty.

Pyrotechnici jeho postup označili za naprosto neadekvátní, dnes se k nim přidal i Šlachta. "To bylo nejen hazardování se životem toho člověka, ale i s životy ostatních lidí," upozornil šéf ÚOOZ.

Desetimilionové škody

Policie případ vyšetřuje jako trestný čin obecného ohrožení, za který pachateli hrozí až osm let odnětí svobody. Podle TV Prima se do vyšetřování zapojily také Bezpečnostní informační služba (BIS) a protiteroristický útvar policie.

Firma IKEA odhaduje škody způsobené přerušením pátečního prodeje na desítky milionů korun. Podle mluvčího firmy Petra Chadraby IKEA od soboty posílila ve svých obchodních domech bezpečnostní opatření.