Prezident Václav Klaus by měl více dbát o svou pozici hlavy státu a nepůsobit ve světě jako "někdy docela zábavný provokatér". V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). Prezidentovu kritiku vládní koncepce zahraniční politiky, která zazněla minulý týden na poradě českých velvyslanců, nelze podle ministra brát vážně.

Klaus: Dobeš je nejlepší ministr školství po listopadu, Bárta zase šikovný homo politicus - čtěte ZDE

"Bylo by podle mého názoru opravdu asi lepší, kdyby pan prezident více dbal o svoji pozici hlavy státu, než jako někdy docela zábavného provokatéra," uvedl ministr zahraničí. Podle něj Klaus ale provokacemi budí zájem o svou osobu na celém světě". Například seriózní evropští prezidenti Rakouska, Itálie či Portugalska se podle Schwarzenberga drží nepsaných pravidel, ale nejsou pak ve světě tak známi a zváni na tolik přednášek. "Pan prezident (Klaus) svými názory, výroky - řekněme - vybočuje, a to budí zájem, no," poznamenal Schwarzenberg.

Nejednotný hlas české diplomacie, tvrdí opozice

Klaus a Schwarzenberg si v minulých dnech vyměňují ostré vzkazy přes média. Prezident šéfovi diplomacie na Hradě před velvyslanci vyčetl mimo jiné to, že jeho koncepce zahraniční politiky neřeší nepříznivé tendence a klíčové otázky v EU. Schwarzenberga kritizoval i za to, že s ním nedokázal o směřování diplomacie na místě polemizovat. Podle opoziční ČSSD české diplomacii velmi škodí, že ve světě nemluví jednohlasně a není jasné, kdo jí vede.

"Zahraniční politiku určuje vláda České republiky a formuluje a zastupuje ji ministr zahraničí. To je můj úkol, nikoho jiného," řekl Schwarzenberg. Klausova kritika na "formálním přijetí" velvyslanců ho prý pobavila. "To, že mě považuje za nekompetentního, je jeho soukromý názor," dodal. Nebude prý takový názor prezidentovi brát, ale nebere ho ani vážně. "Je to vládou schválená koncepce a podle té se budeme řídit. Konec," prohlásil.