Premiér Petr Nečas také odmítl kritiku předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, že vláda nedokáže vybírat daně.

"To, že se objevují problémy s výběrem daní, je běžná věc, počkejme si ale na závěrečnou bilanci na závěr roku," uvedl premiér. Reagoval tak na Sobotkova slova o údajné neschopnosti vlády vybírat daně.

"V srpnu byl schodek stejně špatný jako před rokem, vláda není schopná vybrat daně a obáváme se, že situace může být ještě horší," uvedl šéf sociální demokracie.

Schodek státního rozpočtu ke konci srpna stoupl na 87,3 miliardy korun z červencových 61,1 miliardy Kč. Loni v srpnu rozpočet vykázal deficit 78,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun.

Meziročně nižší příjmy do rozpočtu

Hlavním důvodem schodku ke konci srpna jsou podle ministerstva financí meziročně nižší celkové příjmy o 0,6 procenta, zatímco rozpočet po změnách počítá s růstem o 6,9 procenta. Výběr daňových příjmů včetně pojistného na sociální zabezpečení byl sice meziročně vyšší o 16,9 miliardy Kč, to ale bylo negativně kompenzováno meziročním poklesem ostatních příjmů o 20,7 miliardy Kč. Z toho představoval 12,3 miliardy Kč pokles u transferů přijatých z rozpočtu Evropské unie.

Konvergenční plán vlády počítá s deficitem veřejných financí pro příští rok ve výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu, pro rok 2013 s deficitem 2,9 procenta HDP a pro rok 2014 s deficitem 1,9 procenta HDP. Cílem vlády je dosáhnout do konce roku 2016 vyrovnaných veřejných rozpočtů. Loni činil deficit 4,7 procenta hrubého domácího produktu.

Související