Premiér Petr Nečas (ODS) nesouhlasí s opětovným zavedením odvodů do armády, které plánuje ministerstvo obrany kvůli nedostatku některých profesí ve vojsku. Podle něj existují i jiné možnosti, jak se s problémem vypořádat. Plán obrany nepodporují ani u další oslovení politici.

Nečas v rozhovoru pro Právo připustil, že v Česku i nadále existuje všeobecná branná povinnost, ale armáda by se podle něj měla raději zamyslet jak lépe uplatnit koncept dobrovolných záloh.

"Těžko si dovedu představit diskriminační selekci jenom proto, že má někdo nějakou profesi, která se armádě hodí, a tak bude podroben odvodu. V případě krize nebo hrozby válečného stavu nadále platí branná povinnost a ta musí platit pro všechny," řekl premiér.

Řada vyspělých ozbrojených sil má podle Nečase zavedený koncept rezervistů. "Skvěle to má vypracované Velká Británie. Jde jen o to myslet a nejít nejjednodušší cestou přes obnovení odvodů," uvedl.

O zavedení odvodů tento týden informovala Česká televize. Armáda je plánuje kvůli tomu, že se jí nedostává řidičů či specialistů na informační technologie. To by se mohlo podle generálního štábu negativně projevit v době přírodní katastrofy či válečné krize. Velení by proto chtělo, aby mohlo v případě nouze povolat lidi určitých profesí.

Plná finanční kompenzace je nereálná

"Musím říci, že některé profese a některé schopnosti nám opravdu chybějí nejen tím, že se armáda neustále redukuje, ale i tím, že se mění skladba profesí," uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

 

Experti, kteří jsou v civilu dobře placení, však nemohou při povolání do armády počítat s plnou finanční kompenzací. Mladé frontě Dnes to řekl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. "Když se dříve brali vojáci na základní službu, také ji nedostali," vysvětlil Šedivý.

 

Se záměrem nesouhlasí nejen Nečas, ale ani někteří poslanci. Podle člena branného výboru Viktora Paggia (VV) není možné, aby měli povinnost nastoupit do vojenské služby jen někteří lidé.

V Česku funguje profesionální vojsko již sedm let. Současný zákon počítá se všeobecnou mobilizací v případě války, ale například při záplavách není vojáků v záloze dost. Koncepci změn chce armáda připravit příští rok, poté by se měly změnit příslušné zákony.

Související