Policejní prezident Petr Lessy očekává, že do konce roku opustí policejní sbor 1500 až 2000 příslušníků. Celkový počet se tak podle něho sníží na zhruba 39 000, což je málo.

Podle analýzy vedení policie by totiž v zemi mělo být nejméně 40 309 policistů. Lessy proto bude žádat ministra vnitra, aby byl posílen rozpočet policie na mzdy. Kvůli očekávaným odchodům plánuje i obnovení náboru a doplnění stavů. Lessy to řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle policejního prezidenta by se "masivní odchodová vlna" měla týkat především zkušených policistů v souvislosti s letošním desetiprocentním snižováním mzdových tarifů. Do 1. srpna opustilo sbor 739 policistů, uvedl.

Upozornil, že nábory jsou zastaveny už 1,5 roku, a u policie by tak mohla chybět jedna generace. Hrozí prý, že v souvislosti se stárnutím příslušníků a jejich přesouváním do vyšších tarifních tříd půjde přes nižší počet lidí více peněz na mzdy.

Lessy uvedl, že si dokáže představit, že by některé funkce místo policistů vykonávali civilisté. Jde například o právníky policie, příslušníky odborů pro zbraně a bezpečnostní materiál nebo skupin krizového řízení.

Policie se v posledních letech potýká se snižováním rozpočtu. Schválený rozpočet na loňský rok byl podle policejního prezidia skoro 34,87 miliardy korun, na letošek již 29,07 miliardy.

Ministerstvo vnitra na začátku srpna oznámilo, že na příští rok se rozpočet policie oproti letošku sníží ještě o 1,37 miliardy korun.

Později úřad vyjednal navýšení rozpočtu o 700 milionů korun, peníze jsou určeny na provozní výdaje policie v přímém výkonu služby, tedy například na nákup benzinu či nafty.

Lessy dnes upozornil, že policii zůstává takzvaný vnitřní dluh. Například na obnovu vozového parku nebo opravy budov by podle něho policie potřebovala ještě více než miliardu korun.

Související