Spoléhat, že zájezd k moři pořídíte na poslední chvíli levně, se letos nevyplácí. Nabídka last minute zájezdů je proti předcházejícím létům výrazně nižší. Cestovní kanceláře totiž před sezonou snižovaly kapacity objednaných míst, ale protože Česko zažívá chladné a deštivé léto, přibývá zájemců, kteří se chtějí "ohřát" u moře.

Zájezdy, které pro nabídku last minute zbývají, jsou tedy zpravidla přebrané a za vyšší ceny.

"Aktuální dostupnost zájezdů na poslední chvíli je taková, že už ve čtvrtek není co prodávat na víkendové odlety," popsala situaci Kateřina Komedová, manažerka komunikace a marketingu agentury Zájezdy.cz.

Podle agentury se proti minulému roku množství nabídek zájezdů snížilo o 15 procent.

Klienti už nemají moc na výběr, uvedl mediální zástupce CK Fischer Dan Plovajko. Zákazníci podle něj často přicházejí s konkrétními představami o místě a typu hotelu a jsou velmi často překvapeni, že si nemohou vybrat, často se prý stává, že v požadované destinaci žádná volná místa nejsou.

Zatímco v červnu ceny zájezdů last minute padaly kvůli pokusům cestovních kanceláří zabránit propadům prodeje a obnovit důvěru klientů v arabské destinace, nyní kvůli vysoké poptávce rostou.

Super last minute zájezdy téměř nejsou

"Aktuálně na trhu téměř nejsou k dispozici super last minute zájezdy (zájezdy prodávané pár dní před odletem) za nejnižší cenu, na které klienti do poslední chvíle čekávají," potvrdila Komedová. K dispozici jsou zejména zájezdy do pětihvězdičkových hotelů, které kvůli své vysoké ceně neodpovídají představám o laciné dovolené na poslední chvíli.

Například zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu Merlin Beach v Turecku se prodával původně v katalogu za 15 800 korun, nyní je jako last minute k mání za 15 290 Kč. Sleva tedy činí pouhých 510 korun.

Kromě menšího množství zájezdů, které cestovní kanceláře z obavy před nízkou poptávkou ještě před začátkem sezony objednaly, ovlivnila současnou podobu trhu i nedávná bezpečnostní situace v severní Africe.

"Klientela z velkých zdrojových zemí, jako je Německo, Anglie a Rusko, se z Egypta a Tuniska přesunula do jiných destinací. Tím došlo k vyčerpání kapacit v těchto letoviscích," vysvětlil Plovajko.

Češi už se Egypta nebojí

Paradoxně tak nastala situace, kdy jsou volné ubytovací kapacity pro nabídku na poslední chvíli za přijatelné ceny zpravidla pouze v těchto dvou zemích. Klienti, kteří už nemají příliš na výběr, si proto velmi často Egypt nebo Tunisko nakonec vyberou.

Podle Tomáše Brejchy z Čedoku si ale česká klientela v druhé polovině prázdnin uvědomila, že cestování do Egypta je bez rizika. Mnoho lidí tak podle něj do země odlétá a vrací se spokojeno.

Po konfliktech v těchto zemích klienty oslovily zejména příznivé ceny, vliv mají také doporučení známých, kteří dovolenou na severu Afriky absolvovali.