Smrt jednoho z odbojářů, Ctirada Mašína, považují lidé z jeho okolí za velkou ztrátu. Na Mašína vzpomínají jako na odvážného a přímého člověka.
Do historie se Mašín zapsal jako člen odbojové skupiny, která v 50. letech vedla v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu.
Mašín zemřel dva dny po svých jednaosmdesátých narozeninách, rok po úmrtí dalšího ze skupiny odbojářů Milana Paumera.
"Je to tragédie pro tuto zem, že tito lidé odcházejí. Naše společnost si jich neváží a neprojevuje o ně zájem," řekl dokumentarista Martin Vadas, tvůrce televizního dokumentu o Mašínech. Zároveň ocenil odhodlání odbojářů k boji s komunismem.
"Major Zeman zkreslil pohled na události"
Případ skupiny lidí kolem Mašínů dodnes vyvolává v české společnosti rozepře - někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní je označují za vrahy. Mašínové při útěku na Západ v 50. letech zabili pět příslušníků armády a policie a ozbrojeného přepravce finanční hotovosti.
Proti zotročení lze bojovat všemi prostředky, řekl na pohřbu Paumera premiér - čtěte ZDE
Napětí ve sněmovně: Grebeníček označil protikomunistický odboj za terorismus - čtěte ZDE
Kvůli komunistické "mediální masáži" a také seriálu 30 případů majora Zemana má podle Vadase velká část veřejnosti zkreslené informace o důležitých událostech historie. Podle něj se odbojáři postavili proti zločinnému režimu a nejsou vrazi, nikdy nebyli ani obviněni.
"Je to strašně smutná zpráva. Měl jsem možnost se s oběma bratry sejít v Kanadě, když byli oceněni krajanským sdružením. S Josefem jsem se pak sešel ještě, když byl na návštěvě Bratislavy. Spojoval nás společný pohled na minulý režim," řekl bývalý senátor za ODS Josef Pavlata.
Otec významným protinacistickým odbojářem
Jako člen horní parlamentní komory usiloval o to, aby Mašínové získali státní ocenění. "Lituji, že se to zatím nepodařilo. Pevně ale věřím, že k tomu dojde v budoucnu," uvedl. Váží si v tomto ohledu gesta bývalého premiéra Mirka Topolánka, který členům Mašínovy skupiny udělil vlastní medaili.
Mašínové se pokusili navázat na činnost svého otce, generála Josefa Mašína, který patřil k legendární trojici důstojníků ilegální vojenské organizace Obrana národa. Mašín byl za odboj popraven v roce 1942 nacistickými úřady.
Zemřel ten třetí - Milan Paumer. Bojoval s Mašíny proti komunistům - čtěte ZDE
Josef Mašín radí americkým vojákům, jak správně zatočit s nepřítelem - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist