Lidé, kteří vyrazí do českých lesů, by si s sebou neměli zapomenout vzít košík a nůž. V Česku podle mykologů totiž konečně začaly růst houby. Hřiby lze najít téměř všude.

"V posledních 14 dnech vypukla přímo houbománie. Začalo růst všechno v plném spektru tak, jak si houby v létě dovedeme představit," řekl jednatel České mykologické společnosti Aleš Vít.

"Objevují se hřibovité houby. Velmi silná vlna napříč republikou byla u hřibů smrkových. Rostou hřiby dubáky, rozrůstají se suchohřiby, kozáky, křemenáče či klouzky sličné. Je jich dostatek a houbaři si přijdou na své," zdůraznil.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Houbaře těší také masivní nárůst muchomůrek růžovek, tedy oblíbených masáků. "Je skutečně nevídaná úroda. Jsou to krásné uzavřené kloboučky, které jsou při vyjmutí ze země naprosto zdravé. Kdo je má rád v kuchyni, může mít hody," poznamenal Vít.

Rostou i lišky nebo bedly s rozložitými klobouky, které jsou oblíbené jako smažené řízky. Dobrá úroda je v Jihočeském a Středočeském kraji, rostou v okolí Prahy i v Jizerských horách.

Pozor na červy

Méně ovšem houbaře potěší zvýšení červivosti. "S přibývajícím množstvím hub se vyskytuje také více hmyzu," uvedl mykolog. Napadeno je někdy až 70 procent úrody v určité lokalitě. Červivé jsou prý mnohdy i mladé, nedorostlé houby.

Mimo hojné úrody jedlých plodin se rozrůstají také jedovaté druhy. Hodně se prý vyskytuje muchomůrka zelená. "Má velmi šálivé vybarvení od světle citronově žlutého po tmavé s olivovými tóny a hnědavým nádechem. Je jich hodně, objevují se desítky plodnic také na kraji lesa, v chatových osadách, na cestě nebo u plotů," řekl Vít. Zejména méně zdatní houbaři by v tomto směru měli být obezřetní, varoval.

Úrodu nelze odhadnout

Podle Víta je ovšem růst hub nevyzpytatelný a je těžké odhadnout, jak se bude situace vyvíjet. "Podhoubí je organismus jako každý jiný a záleží jen něm, kdy se bude aktivizovat," uvedl. Poznamenal, že současné povětrnostní podmínky houbám nahrávají.

"Houbaři byli mnohdy v lesích zpocení. Nikoli z fyzické námahy, ale kvůli velmi vlažným podmínkám," vysvětlil. Připustil však, že vlnu růstu může opět vystřídat recese. "Zejména hřibovitých hub by mohlo být méně. Pokud ale počasí vydrží, není důvod, aby houby přestaly růst," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist