Výdajové paušály pro živnostníky a drobné podnikatele se snižovat nebudou, řekl České televizi premiér Petr Nečas (ODS). Zvýšilo by to prý daně pro podnikatele, kteří nechtějí vést drobné účetnictví, což je v rozporu s programem vlády.

S návrhem původně přišel ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Podle premiéra jde však pouze o Kalouskův osobní názor.

"Jsou to pouze úvahy. Vláda se touto myšlenkou nezabývala. V programovém prohlášení vlády je jasně napsáno, že celková odvodová zátěž osob samostatně výdělečně činných se nezvýší," řekl ČT Nečas.

Výdajové paušály využívají osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) k výpočtu daní a jejich výše se liší podle profese. V současné době si nejvíce mohou obecně odečíst řemeslníci a zemědělci - 80 procent, následují ostatní živnostníci - 60 procent, a další povolání typu daňových poradců, auditorů či tlumočníků - 40 procent. Na příjmy z pronájmu pak lze uplatnit výdajový paušál 30 procent.

 

Kalousek údajně zvažoval dva návrhy snížení paušálů. První předpokládá pokles sazby na 20, 40 a 50 procent a druhý model počítá jen s dvěma sazbami, a to ve výši 30 a 50 procent nebo 25 a 50 procent.

"Smysl paušálů je ten, aby maximálně kopírovaly náklady, které daný živnostník má a odepisuje si je ze základů daně. Situace v ČR je naprosto ojedinělá, tady paušály nekopírují, ale daleko přesahují náklady," řekl Kalousek.

Podnikatelé protestovali

Proti plánu však minulý týden v otevřeném dopise adresovaném premiéru Nečasovi ostře protestovali představitelé některých podnikatelských sdružení. Pod textem byl podepsán také Bedřich Danda, náměstek ministra průmyslu Martina Kocourka (ODS).

Dopis koncipovalo vedení neparlamentní Strany soukromníků ČR, která s ODS úzce spolupracuje. Danda je místopředsedou této strany. Její šéf Rostislav Senjuk bývá pravidelným řečníkem na kongresech občanských demokratů a v minulosti vlastní příznivce vyzýval k podpoře ODS ve volbách.

Kromě nich se pod otevřený dopis podepsalo 26 zástupců nejrůznějších podnikatelských sdružení, například ze Společenství autodopravců, Společenstva mlynářů a pekařů, Asociace autoškol, České asociace akustiků či Společenství čerpacích stanic a dalších.