Prezident Václav Klaus odmítl ostrou kritiku opoziční ČSSD a vládních Věcí veřejných a nedistancoval se od vyjádření svého vicekancléře Petra Hájka k chystanému průvodu homosexuálů v Praze.

Klaus naopak Hájka podpořil a řekl, že tato manifestační akce by podle něj neměla mít vysokou záštitu pražského primátora. Karneval prý není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se obává.

Hájek ve čtvrtek pro server Parlamentní listy.cz prohlásil, že karneval homosexuálů je nátlaková akce a politická demonstrace pokřiveného hodnotového světa. A homosexuály označil za "deviantní spoluobčany".

Prohlášení Václava Klause čtěte ZDE

ČSSD a VV Klause vyzvaly, aby dal od Hájkových slov ruce pryč.

"Podněcování takto vědomé nenávisti vůči menšině či skupině obyvatel v naší zemi je nepřípustné a zvláště nedůstojný a neakceptovatelný je takový výrok od jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta republiky," uvedla v tiskové zprávě stínová ministryně pro lidská práva a rovné příležitosti ČSSD Michaela Marksová-Tominová.

Podobné výroky podle ní oprávněně vzbuzují obavy z útoku na svobodu, demokracii a práva jednotlivce, a to z nejvyšších politických míst. "Je nepřijatelné, aby takto nedůstojné výroky přešla hlava našeho státu mlčením," dodala.

VV: Hájkova slova jsou nepřípustná

Také podle VV jsou Hájkova slova nepřípustná a zástupce ústavního činitele si je nemůže dovolit. "VV proto od Petra Hájka požadují adekvátní omluvu v médiích a zároveň vyjádření hlavy státu, který slova svého podřízeného uvede na pravou míru," uvedly VV v tiskovém prohlášení.

VV se prý naopak chystají takzvaný průvod hrdosti homosexuálů, kterým vyvrcholí v Praze 13. srpna pětidenní Festival tolerance, podpořit svou účastí.

Hájek se na serveru Parlamentní listy.cz pustil do pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) a předsedy pražské ODS Borise Šťastného. Tvrdě jim vyčetl, že akci pořádanou komunitou gayů a leseb podpořili. Svoboda i Štastný se proti jeho výrokům ohradili.

Klaus mlčel. Ale i káral

Klaus v minulosti sporná Hájkova slova obvykle nechával bez komentáře, případně hájil jeho právo vyjadřovat jiný než "mainstreamový" názor.

V květnu se nicméně prezident veřejně distancoval od Hájkova výroku o tom, že Usáma bin Ládin je mediální fikce. Vicekancléř je pronesl v souvislosti se zabitím bin Ládina při akci amerického komanda. Klaus ve veřejném prohlášení konstatoval, že Hájkova slova byla nešťastná a nevyjadřují názor prezidenta.

Hájek, který na místo vicekancléře povýšil z pozice Klausova mluvčího, na Hradě dosud ustál všechna svá kontroverzní vyjádření. Nyní se od něj ale ostře distancují i lidé, kteří dříve byli Klausovi blízcí.

Kromě Šťastného zkritizoval Hájka v médiích například také český europoslanec a předseda konzervativní parlamentní frakce Jan Zahradil (ODS).

Chce na sebe upozornit

Hájek na sebe v minulosti upozornil řadou kontroverzních výroků. Zpochybnil například oficiální verzi událostí z 11. září 2001 s tím, že existuje dosti reálná možnost, že 11. září zorganizovaly tajné služby USA.

Média psala také o tom, že odmítl darwinismus s tím, že "on z opice nepochází". Ve své knize označuje exprezidenta Václava Havla za "radikálního neomarxistu" a zapřisáhlého levičáka.

Prohlášení Václava Klause