Padesát let byl pád vojenského letounu u slovenské obce Lom nad Rimavicou pro místní obyvatele záhadou. Pamětníci sice věděli, že se tu 3. července 1956 zřítilo vojenské letadlo americké výroby D-47, kdo byl na palubě a proč náhle spadlo, netušili. Jednu z největších leteckých katastrof v Československu komunistický režim tajil.
V letadle přitom zahynulo 21 důstojníků československé armády včetně posádky.
Letadlo odstartovalo s náčelníkem kádrové služby 22. výsadkové brigády z pražských Kbel, později se ještě zastavilo v Pardubicích, aby vyzvedlo dalších 14 důstojníků. Podle zprávy Vojenského historického archivu se jednalo většinou o důstojníky z intendanční služby, která měla na starost hospodaření a zásobování armády.
Letoun měl namířeno do slovenského Prešova, ale v hornaté oblasti za Banskou Bystricou se zřejmě dostal do bouřky a zřítil se. Nikdo z šestičlenné posádky a 15 cestujících nehodu nepřežil.
Havárie měla řadu očitých svědků, ale podle pamětníků policie místo krátce po nehodě uzavřela a zakázala přístup k vraku. Od té doby již místní obyvatelé žádné informace nedostali a komunistický režim o neštěstí mlčel. "Před rokem 1989 o tom funkcionáři nevěděli vůbec nic, jediné informace byly od pamětníků. Oficiálně se o tom nedalo nic zjistit," řekl místní kronikář Ĺudovít Kubiš.
Konspirační teorie
Okamžitě se podle něj rozšířila řada konspiračních teorií, proč režim informace o nehodě tají. "Očití svědkové viděli blížící se bouřky a slyšeli hukot letadla. V 15:13 viděli vylétnout z oblaků letadlo. Za letadlem pak padaly nějaké předměty," píše se v závěrech z vyšetřování nehody.
Starosta Lomu nad Rimavicou se začal o historii nehody zajímat při jejím padesátém výročí, kdy zároveň uplynula doba pro odtajnění vojenských informací. Obec si od českého Vojenského historického archivu vyžádala vyšetřovací zprávy o nehodě, které poprvé oficiálně potvrdily katastrofu, která se místním vryla do paměti.
"Ročně řešíme 20 - 30 leteckých katastrof. Obecní úřady teď často nechávají stavět pomníčky a my jim dodáváme podklady, např. podle vyšetřovacích spisů, aby se objasnily i různé informace typu jedna bába povídala," řekl IHNED.cz Vladimír Šlosar, vedoucí skupiny novodobých fondů Vojenského historického archivu.
Hledání pozůstalých
K 55. výročí tragické události chce spolek, který se historii nehody věnuje, odhalit v blízkosti jednoho z kráterů po pádu letadla, pamětní tabuli se jmény obětí.
Organizátoři akce se nyní snaží zjistit jména pozůstalých po obětech tragické nehody, aby je mohli na pietu pozvat. Většina z nich byli zřejmě Češi.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist